Niezwykłe i kontrowersyjne metody leczenia kaszlu

Kontrowersyjne metody leczenia kaszlu

Papierosy, heroina, kogel-mogel, marynowane morele. Co je łączy? Możesz się zdziwić, ale to sposoby na kaszel… Niektóre z nich stosuje się do dziś. Poznaj niezwykłe sposoby na uporczywy kaszel.

Nielegalne leki

Dziś trudno w to uwierzyć, ale w latach 40. ubiegłego wieku na podrażnione gardło czy łagodzenie objawów astmy zalecano… papierosy! Marschall Med sprzedawał papierosy z dodatkiem pieprzu kubeba, który rozluźniał mięśnie oddechowe. Dzisiaj pewnie wielu palaczy z przyjemnością wykupiliby taką receptę i z lubością rozpoczęli przeciwkaszlową kurację. Jeszcze bardziej zadziwia składnik syropu na kaszel, znanego koncernu farmaceutycznego, Bayer.

Do 1920 roku, syrop łagodzący objawy przeziębienia zawierał…substytut heroiny! Dopiero w latach 20. ubiegłego wieku zakazano stosowania heroiny w lekach. Dziś trudno sobie wyobrazić stosowanie nielegalnych i szkodliwych substancji w preparatach dostępnych w każdej aptece.

Niebezpieczne związki

W XX wieku lekarstwa zawierały substancje, o których dziś wiadomo, że są wyjątkowo szkodliwe dla zdrowia. W preparatach łagodzących objawy astmy występował bieluń dziędzierzawa, który w zbyt wysokiej dawce mógł spowodować nawet śmierć. Udowodniono naukowo, że roślina ta ma powoduje bardzo silne halucynacje. Podobnie rzecz się ma z kamforą, której bezpośrednie spożycie powoduje poważne skutki uboczne, a nawet śmierć. W latach 30. ubiegłego wieku dostępne były tabletki na kaszel z dodatkiem kamfory.

Co kraj, to… lek na kaszel

Ciepłe mleko z miodem czy znienawidzony w dzieciństwie, syrop z cebuli, wciąż są powszechnie stosowane jako naturalne metody łagodzące uporczywy kaszel i przeziębienie. Jak się jednak okazuje, w niektórych krajach stosuje się zaskakujące metody. Na Ukrainie i w Rosji stosuje się … kogel-mogel czyli surowe żółtka z alkoholem i cukrem.

Nasi wschodni sąsiedzi, są przekonani o skuteczności tego dość kontrowersyjnego syropu. N

atomiast w Japonii sposobem na kaszel są marynowane w soli morele. Japończycy czasem stosują je jako dodatek do herbaty. Artemisia argyi czyli bylica rosnąca w Chinach, stosowano jest jako skuteczny sposób na kaszel. Liście tej rośliny mają działanie antyseptyczne i wykrztuśne, dlatego uchodzi za skuteczny środek na kaszel. Bylica argyi stosowana jest również w problemach z trawieniem, a także w leczenie bezpłodności.

Jak widać, dość niezwykłe metody radzenia sobie z kaszlem stosowano i stosuje się do dziś. Zanim jednak zdecydujemy się wypróbować na sobie ich skuteczność, lepiej dokładnie zapoznać się z przeciwwskazaniami, a najlepiej skonsultować się z lekarzem.