Czy chrapanie może zepsuć Twój związek?

Wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy, że chrapie. Chociaż sami możemy być nieświadomi tej przypadłości, dopóki nie zacznie to przeszkadzać naszemu partnerowi. Badania dowodzą nawet, że przewlekłe chrapanie może niszczyć relacje i zaburzać życie seksualne. Chrapanie może znacząco wpływać na jakość związku, prowadząc do problemów ze snem, zmęczenia, a nawet napięć między partnerami. Głośne chrapanie jednej osoby często zakłóca sen drugiej, co może prowadzić do frustracji, irytacji i izolacji. Z czasem brak snu i nieustanne zakłócenia mogą osłabić emocjonalną więź, powodując problemy komunikacyjne i zmniejszenie intymności. Dlatego ważne jest, aby partnerzy wspólnie szukali rozwiązań, takich jak konsultacja lekarska i odpowiednie leczenie, aby poprawić jakość snu i wzmocnić relację. Poznaj przyczynę i rozpocznij leczenie chrapania, zanim zniszczy Twój związek! Jak leczyć chrapanie?

Od chrapania do rozwodu…

Amerykańska Narodowa Fundacja Snu opublikowała wyniki ankiety, w której, aż 59% uczestników przyznało, że ich druga połówka chrapie. 41% ankietowanych zaznaczyło odpowiedź z której jasno wynika, że chrapanie partnera pogorszyło także ich jakość snu. Co 4 para, która brała udział w ankiecie przyznała, że śpi w osobnej sypialni z powodu chrapania drugiej osoby! Sytuacja w której „ofiarami” chrapania staje się partner osoby chrapiącej zyskała swoją nazwę dzięki badaczom – „Second hand snoring”. To, w dosłownym tłumaczeniu, „chrapanie z drugiej ręki”, może być bardzo szkodliwe dla drugich połówek. Niejednokrotnie, uciążliwe nocne dźwięki są przyczyną tzw. sennych rozwodów. To nic innego jak odesparowanie od drugiej połówki na czas snu. To zjawisko może być początkowym etapem prowadzącym do pogorszenia relacji i w konsekwencji – rozpadu związku. 

Negatywne skutki chrapania dla partnera 

Badania nie oszczędzają chrapiących. Okazuje się, że wydawanie tych uciążliwych dźwięków może skutkować pogorszeniem słuchu, a nawet depresją u partnera. Mechanizm jest stosunkowo prosty – druga połówka często wybudza się ze snu z powodu naszego chrapania. Rano może być przez to niewyspana, a co za tym idzie – rozdrażniona. Pogorszenie relacji z partnerem i potęgowane każdego ranka zmęczenie mogą w końcu doprowadzić do rozwoju depresji. Wiele osób zapewne z bezradności sięgnie po tabletki nasenne. Nie jest to jednak rozwiązanie na dłuższą chwilę, a problemy z chrapaniem partnera nie rozwiążą się tak szybko bez odpowiedniego leczenia. Rozregulowanie organizmu spowodowane brakiem snu i regeneracji może mieć swój udział w patogenezie wielu chorób. Może to doprowadzić do rozwoju cukrzycy, chorób serca, otyłości, a nawet zaburzeń psychicznych.

Dlaczego chrapiesz?

Chrapanie jest niezwykle powszechnym objawem. Według ostatnich badań opinii publicznej do chrapania przyznaje się połowa mężczyzn i co trzecia kobieta. W wieku 60 lat chrapanie dotyczy około 60% mężczyzn i 40 % kobiet. Aby nie utrudniać snu innym, wiele chrapiących osób musi spać w osobnych sypialniach. To jednak nie jedyna konsekwencja tej dolegliwości – może ona wpływać także na zdrowie i samopoczucie.

Chrapanie jest odgłosem wibracji tkanek miękkich jamy ustnej i gardła w czasie snu. Mięśnie gardła ulegają wówczas rozluźnieniu i wdychane lub wydychane powietrze wprawia tkanki w drgania, które słyszymy na zewnątrz jako chrapanie. Najczęściej wibruje podniebienie miękkie z języczkiem. Niekiedy drgają także tkanki bocznej ściany gardła, migdałków podniebiennych, nasady języka czy nagłośni.

Najczęstsze przyczyny chrapania to:

  1. nieprawidłowa budowa anatomiczna nosa i gardła,
  2. opadające, wydłużone podniebienie miękkie i języczek,
  3. otyłość,
  4. picie alkoholu,
  5. palenie papierosów,
  6. brak aktywności fizycznej,
  7. przerośnięte migdałki podniebienne i gardłowy,
  8. skrzywiona przegroda nosa,
  9. obecność polipów lub przerośniętych małżowin nosowych w obrębie przewodów nosowych,
  10. zażywanie środków nasennych i uspokajających.

Zadbaj o siebie i swój związek – Jak leczyć chrapanie?

chrapanie-związek

Zanim rozpocznie się proces leczenia dolegliwości jaką jest chrapanie, należy zacząć od znalezienia przyczyny. Kompleksowa diagnostyka powinna obejmować szczegółowy wywiad z pacjentem oraz endoskopową ocenę w kierunku stwierdzenia nieprawidłowości w budowie anatomicznej nosa, gardła lub krtani. Diagnostykę można poszerzyć również o badanie śródsenne, którego celem jest ocena stopnia zaawansowania bezdechów sennych. Jest to jedna z częstych przyczyn chrapania u pacjentów. Chociaż nie każdy chrapiący ma bezdech senny, to każdy pacjent z obturacyjnym bezdechem sennym (OBS) chrapie. Leczenie chrapania zaczyna się zazwyczaj od metod małoinwazyjnych. Do takich zabiegów należy iniekcyjna plastyka podniebienia miękkiego, zwana również snoreplastyką. Cała procedura odbywa się w gabinecie laryngologicznym i ma charakter ambulatoryjny, dlatego jest bardzo komfortowa dla pacjenta. W niektórych przypadkach może być konieczna operacja podniebienia, gardła lub języka – ich nieprawidłowa budowa może utrudniać oddychanie w trakcie snu i być przyczyną chrapliwych odgłosów. 

Znajdź najlepszego specjalistę i nie zwlekaj z leczeniem chrapania. Jeśli chrapanie nie dotyczy bezpośrednio Ciebie, a Twoją połówkę – porozmawiaj o tym problemie. Chrapiący może nie zdawać sobie sprawy, że naraża swoje oraz Twoje zdrowie, a także waszą relację!

Chcesz uratować swój związek? Wylecz chrapanie!

Leczenie chrapania i łagodnych bezdechów sennych za pomocą małoinwazyjnych zabiegów, takich jak plastyka podniebienia miękkiego i języczka, jest obecnie uznawane za skuteczne. Jedną z popularnych metod jest snoreplastyka, która polega na podaniu leku poprzez nakłucia w podniebienie miękkie, co prowadzi do powstania blizn usztywniających tkanki, redukując chrapanie. Zabieg ten jest prosty, wykonywany w gabinecie laryngologicznym, i może wymagać powtórzenia po 6 miesiącach. Drugą metodą jest radiochirurgia falą radiową, wykorzystująca zaawansowane urządzenia jak Coblation i Curis-RaVor. Ta technika polega na precyzyjnym usuwaniu tkanek podniebienia poprzez ich waporyzację, co zmniejsza ból i skraca czas rekonwalescencji. Obie metody charakteryzują się minimalną inwazyjnością, krótkim okresem gojenia i są popularne w leczeniu chrapania w USA. Zgłoś się do nas, wyleczymy chrapanie, a Ty uratujesz swój związek!