Chrapanie nie bierze się znikąd, a na jego wystąpienie wpływ może mieć wiele czynników. Jednym z nich jest również pozycja, w jakiej śpimy. Ta z kolei bywa wymuszona przez ułożenie głowy, a więc i poduszkę, na której leżymy. Czy poduszka na chrapanie istnieje? Jaką poduszkę wybrać? Odpowiadamy poniżej!
Dlaczego chrapiemy?
Chociaż uciążliwe dźwięki, które wydobywają się ze śpiącej osoby to powszechna przypadłość, nie zawsze wiemy, jak do tego dochodzi. Najprościej tłumacząc, powietrze, które przechodzi przez Twoje drogi oddechowe, powinno mieć swobodny przepływ. Jednak, gdy jest on zaburzony, oznacza to, że droga, którą powietrze ma pokonać, ulega zwężeniu bądź całkowitemu zamknięciu. Wibrujące ściany gardzieli i języka są powodem powstawania tych chrapliwych dźwięków. Powyższy opis dotyczy jedynie mechanizmu chrapania, a jego przyczyny mogą mieć źródło w różnych schorzeniach. Do najczęstszych przyczyn chrapania należą:
– skrzywiona przegroda nosa,
– niedrożność nosa,
– przerost małżowin nosowych,
– przerośnięte migdałki podniebienne lub migdałek gardłowy.
Chrapanie może pojawiać się podczas infekcji górnych dróg oddechowych, a także po zażyciu leków uspokajających i nasennych. Na jakość oddychania podczas snu ma wpływ również otyłość, spożywanie alkoholu oraz palenie papierosów. Należy pamiętać, że wydawanie chrapliwych odgłosów podczas snu jest nie tylko utrapieniem dla partnera, ale może mieć również negatywne konsekwencje dla nas samych.
Poduszka na chrapanie – czy istnieje?
Za chrapanie nie powinniśmy obwiniać poduszki, na której śpimy. Jednak jej wymiana na inny model może sprawić, że przyjmiemy pozycję, podczas której oddychanie będzie łatwiejsze, dzięki czemu chrapanie ustanie. Częstym problemem pacjentów jest spanie na wznak, co sprawia, że język opada ku tyłowi gardła. Uniemożliwia to swobodny przepływ powietrza i prowadzi do wydawania chrapliwych odgłosów. Kolejnym błędem, który popełniamy podczas snu, jest zbyt wysoka poduszka. Powoduje to przygięcie brody do klatki piersiowej, co również utrudnia oddychanie w trakcie spania. Poduszka na chrapanie powinna dopasowywać się do kształtu głowy i w równym stopniu podpierać ją oraz szyję i kręgosłup. Możesz wypróbować poduszki ortopedyczne, które powinny poprawić Twoją pozycję w trakcie snu.
Kiedy poduszka na chrapanie nie wystarcza, czyli jak leczyć chrapanie?
Poduszka może zmniejszyć dolegliwości, ale nie leczy przyczyny chrapania. Prawidłowe ułożenie głowy i kręgosłupa podczas snu prawdopodobnie poprawi oddychanie. Jednak, żeby pozbyć się problemu, należy dobrze zdiagnozować przyczynę oraz wdrożyć odpowiednie leczenie. Warto zacząć od zmiany trybu życia, co należy rozumieć przez zdrową dietę, regularną aktywność fizyczną oraz odstawienie używek, jak alkohol i papierosy. Jeśli te metody zawiodą, należy niezwłocznie udać się do lekarza, który specjalizuje się w leczeniu chrapania. Dokładne obejrzenie dróg oddechowych czasami bywa wystarczające, aby określić, gdzie leży problem. Obrzęk błony śluzowej nosa czy skrzywiona przegroda nosowa jest bowiem częstym problemem wśród pacjentów, którzy zgłaszają się z chrapaniem. Specjalista może zaproponować pogłębienie diagnostyki o badanie śródsenne. Pozwoli ono określić, jak często występują epizody chrapania, jak długo trwają oraz czy dochodzi do bezdechu sennego. Ten ostatni jest bowiem groźną chorobą, która prowadzi do zatrzymania oddechu w trakcie snu. W efekcie może nastąpić niedotlenienie organizmu, a nawet zgon!
Nie zwlekaj i umów się na wizytę, aby pozbyć się problemów z chrapaniem i zadbać o spokojny sen – Twój i Twojego partnera!