Skrzywienie przegrody nosowej – objawy.

Wielu z nas niejednokrotnie spotkało się z określeniem skrzywienie przegrody nosowej. Z pewnością znamy kogoś, kto cierpi na przewlekłą niedrożność nosa oraz nawracające bóle głowy. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że przyczyną takich objawów może być skrzywienie przegrody nosa.

Skrzywienie przegrody nosowej objawy

Czym jest przegroda nosowa?

Przegroda nosowa jest strukturą, która dzieli wnętrze nosa na dwie jamy. W każdej z nich wyróżnić możemy przedsionek nosa oraz właściwą jamę nosową. Zbudowana jest z części błoniastej, która jest jednocześnie jej częścią ruchomą, oraz z części chrzęstnej i kostnej.

Skrzywienie przegrody nosowej jest schorzeniem, które polega na przemieszczeniu przegrody nosa w jego lewą lub prawą stronę.

Jak powstaje skrzywienie przegrody nosowej?

Najczęstszą przyczyną skrzywienia przegrody są urazy nosa, które mogą powstać na przykład w trakcie wykonywania sportu, wśród których najczęściej wymienia się sztuki walki takie jak boks, judo, czy karate. Kolejną przyczyną są upadki, wypadki komunikacyjne oraz bójki. Dzieje się tak, ponieważ nos jest najbardziej wystającą częścią twarzoczaszki, przez co najczęściej ulega obrażeniom. Krzywa przegroda może być również wadą rozwojową, powstałą już w trakcie ciąży. Zgodnie z teorią, powstaje ona na skutek nieprawidłowego ułożenia płodu w macicy oraz urazów okołoporodowych. Wydaje się również, że wada ta częściej powstaje u dzieci z pierwszych ciąż.   

Jak częste jest to schorzenie?

Niewielu ludzi ma idealnie prostą i pionową przegrodę nosa. Ponadto eksperci uważają, że u nawet 80% populacji jest ona nieco skrzywiona. Uspokajają oni jednak, że dopóki nie występują żadne objawy upośledzające drożność przewodów nosowych, to skrzywienia te nie powinny być uznawane za patologię a tym samym powinny pozostać bez interwencji ze strony lekarza.

Skrzywienie przegrody nosowej

Jakie są objawy skrzywionej przegrody nosowej?

Przemieszczenie przegrody lub jej zagojenie w niewłaściwym położeniu zmniejsza drożność jamy nosowej. Należy zauważyć, że objawy zależą od stopnia skrzywienia – niewielki defekt może nie dawać żadnych objawów, ale bardziej nasilone może prowadzić do powstania symptomów takich jak:

  • Niedrożność nosa,
  • Upośledzenie lub brak węchu,
  • Suchość w jamie ustnej, spowodowana oddychaniem przez nos,
  • Krwawienia z nosa,
  • Nawracające bóle głowy,
  • Zapalenia zatok,
  • Zaburzenia snu, wynikające z utrudnionego oddychania przez nos w nocy,
  • Chrapanie,
  • Uczucie ściskania w nosie

Jak diagnozuje się skrzywienie przegrody nosowej?

Podsumowując, objawów jest sporo, a w razie podejrzenia skrzywionej przegrody nosa, powinno się skonsultować z laryngologiem.

W tym przypadku lekarz przeprowadza w takim wypadku dokładny wywiad oraz przeprowadza badanie fizykalne, ze szczególnym uwzględnieniem nosa. Rozpoznanie stawia się na podstawie charakterystycznego wywiadu oraz badań – rynoskopii, endoskopii nosa i obrazowania komputerowego.

Jak leczy się skrzywienie przegrody nosowej?

Leczeniem z wyboru jest zabieg operacyjny – septoplastyka, która polega na przywróceniu przegrodzie nosa jej prawidłowego kształtu, co prowadzi do odzyskania drożności przewodów nosowych. Jeżeli rozpoznałeś u siebie wymienione wyżej objawy, umów się na wizytę konsultacyjną dzwoniąc pod numer: 32 783 73 00. 

Czy można zapobiec skrzywieniu przegrody nosowej?

Niektórzy z nas rodzą się już ze skrzywioną przegrodą, co sprawia, że prewencja nie jest możliwa.

Jeżeli chcesz się jednak uchronić przed nabytym skrzywieniem przegrody nosa, to najlepszym rozwiązaniem jest noszenie specjalnych ochraniaczy podczas uprawia sportu – w szczególności sportów kontaktowych, zapinania pasa bezpieczeństwa w samochodach lub nieuprawianie niebezpiecznych sportów.

 

Źródła i inspiracje:

  • „Choroby ucha, nosa i gardła z chirurgią głowy i szyi” H. Behrbohm, wyd. II, Wydawnictwo Medyczne Urban & Partner rok 2012