Smog stał się już naturalnym zjawiskiem nie tylko w Polsce, ale również na świecie. Duże ośrodki to miejsca, w których wydzielanie spalin utrzymuje się na wysokim poziomie, już od kilkudziesięciu lat borykają się z problemem smogu. Lekarze i naukowcy prowadzą badania dotyczące wpływu smogu na nasz organizm.
Smog a zdrowie to jeden z tematów, który przewija się za każdym razem, gdy poziom zanieczyszczenia w miastach wzrasta. Przedstawiamy dzisiaj, jakie konsekwencje może mieć długotrwałe oddychanie zanieczyszczonym powietrzem i podpowiadamy, jak sobie z tym radzić.
Smog a zdrowie
Na szczęście zima 2019 / 2020 jest dość łagodna zatem dni kiedy dokucza nam miejski smog nie jeat tak wiele. Warto jednak poznać nieco dokładniej jego specyfikę oraz oddziaływanie na nasz organizm.
Niektóre oddziaływania wysokiego zanieczyszczenia są już dobrze znane i opracowane przez lekarzy. Zaliczamy do nich wpływ smogu na funkcjonowanie układu krążenia czy układu oddechowego. Inne, takie jak związek z rozwojem choroby Alzheimera, depresji czy spadkiem IQ u kolejnych pokoleń, wciąż pozostają w sferze przypuszczeń.
Pewne jest jednak, że smog a zdrowie ma z pewnością wiele wspólnego, a zanieczyszczenia w ogromnym stopniu wpływają na jego jakość, a także samopoczucie. Im wyższe stężenia zanieczyszczeń tym częściej i poważniej chorujemy, a w skali kraju więcej osób umiera przedwcześnie. Światowa Organizacja Zdrowia uznaje zanieczyszczenie powietrza za najpoważniejsze zagrożenie środowiskowe dla zdrowia publicznego we współczesnym świecie.
Smog a zdrowie – układ oddechowy
Wpływ smogu na układ oddechowy rozpoczyna się już w okresie prenatalnym. Dzieci, które oddychają takim samym powietrzem jak matka, mogą mieć gorzej rozwinięty układ oddechowy. Skutkuje to mniejszą pojemnością płuc, a także częstszym występowaniem infekcji układu oddechowego. Dodatkowo oddychanie zanieczyszczonym powietrzem powoduje większą częstotliwość występowania zapalenia płuc i zapalenia oskrzeli, zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.
Smog a zdrowie ma swoje powiązanie również w przypadku występowania chorób przewlekłych układu oddechowego, takich jak rak płuc czy POChP. Zaostrza się również przebieg astmy czy innych infekcji dróg oddechowych. Istnieje też duże prawdopodobieństwo, że smog w znacznej mierze przyczynia się do postawania tych chorób.
Smog a zdrowie – jak sobie radzić?
Przede wszystkim powinniśmy unikać przebywania na stałe w dużych miastach. Co jednak w większości przypadków nie jest takie proste, warto zatem skupić się na środkach zaradczych związanych z dbaniem o swój układ oddechowy. Warto pamiętać, aby nie biegać w mieście podczas smogu.
Choć sport to zdrowie, to powiększenie pojemności płuc podczas aktywności na wolnym powietrzu sprawia, że wdychamy więcej zanieczyszczeń niż zazwyczaj. Dodatkowo w okresach podwyższonego poziomu zanieczyszczenia, warto zaopatrzyć się w odpowiednią maskę antysmogową. Pamiętajmy również o regularnych wizytach laryngologicznych i konsultowaniu niepokojących objawów.