Zadbaj o swoje drogi oddechowe

Układ oddechowy jest jednym z najważniejszych układów w ludzkich organizmie. Do jego funkcji zalicza się m.in. dostarczanie tlenu do organizmu, który jest niezbędny do potrzymania funkcji życiowych człowieka. Odpowiednio działające drogi oddechowe pozwalają również na skuteczną walkę z patogenami, dzięki czemu szybciej dojdziemy do zdrowia w przypadku infekcji. Niestety obecny tryb życia, a także jakość powietrza, nie sprzyjają prawidłowemu funkcjonowaniu układu oddechowego. Przedstawiamy zatem, jak dbać o drogi oddechowe, aby zwiększyć ich wydajność i odporność na infekcje. 

Zła jakość powietrza – jak sobie z tym radzić?

Obecnie największą niedogodnością dla naszych dróg oddechowych jest wciąż narastające oczyszczenie powietrza, które negatywnie wpływa na ich funkcjonowanie. Często jednak bagatelizujemy jego znacznie w odniesieniu do naszego zdrowia. Warto pamiętać, że nasz układ oddechowy ma codziennie do czynienia z wieloma związkami toksycznymi, które unoszą się w powietrzu. Do najbardziej popularnych, a zarazem najbardziej szkodliwych, można zaliczyć dwutlenek siarki, tlenki azotu i węgla, węglowodory alifatyczne, a także ozon oraz pyły. 

Walka ze złą jakością powietrza wydaje się niemożliwa. Jednak aby polepszyć funkcjonowanie dróg oddechowych, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na jakość żywienia, unikając syntetycznych dodatków do żywności. Dodatkowo należy odpowiednio dbać o swoją kondycję fizyczną, a także troszczyć się o zdrowie psychiczne, co jest bardzo ważne, biorąc pod uwagę tempo i styl współczesnego życia. 

Zdrowe drogi oddechowe w zdrowym nosie!

Prawidłowe oddychanie przez nos powoduje, że nawet mroźne powietrze jest odpowiednio ogrzewane przez ciepło, które emituje gęsta sieć naczyń krwionośnych nosa. To niezwykle ważne, ponieważ powietrze dostające się do dróg oddechowych powinno mieć również optymalną temperaturę. Niestety często też spotykamy się z anatomicznymi defektami budowy nosa, a także z upośledzeniami błony śluzowej nosa. To sprawia, że nos staje się niedrożny, a jego rolę zaczyna pełnić jama ustna. Oddychanie w ten sposób sprzyja jednak infekcjom, ponieważ powietrze nie jest ogrzewane i filtrowane, a ruch powietrza powoduje tym samym wysuszenie błony śluzowej gardła. W takiej sytuacji warto poddać się chirurgicznej korekcie przegrody nosowej. Zwlekanie z wykonaniem zabiegu może być powodem gorszej wydolności całego organizmu w przyszłości.