Osuszacz powietrza – niezbędny wynalazek?

osuszacz powietrza

Do czego służy osuszacz powietrza?

Norma wilgotności w pomieszczeniach zamkniętych, która zapewnia człowiekowi dobre samopoczucie to ok. 40-60%.Osuszacz ma za zadanie usunąć nadmiar wilgoci z otaczającego nas powietrza, zapewniając nam komfort i dbając o stan ścian i sufitów w mieszkaniu. Pomieszczenia w których wilgotność może być ponad normę to przede wszystkim: łazienka, kuchnia, pralnia czy suszarnia, dlatego dbając o odpowiednie warunki w nich, nie musimy martwić się grzybem oraz pleśnią.  Korzystając z tego urządzenia, możemy nie tylko pozbyć się uciążliwej wilgoci, ale i przykrych zapachów.

Jak działają osuszacze powietrza?

Dostępne na rynku osuszacze pobierają wilgotne powietrze, skraplają je i transportują do pojemnika z wodą. Stamtąd jest ono usuwane na zewnątrz. Możemy wyróżnić dwa rodzaje urządzeń:

 Osuszacze absorpcyjne – Przede wszystkim bardziej poręczne i mniejsze, a usuwane powietrze ma temperaturę o 10 stopni Celsjusza wyższą. Nadają się do małych pomieszczeń i mieszkań.

 Osuszacze kondensacyjne – Mają spore rozmiary, natomiast ich wydajność jest najlepsza przy temperaturze powyżej 20 stopni i wilgotności ok. 75%. Powracające powietrze jest cieplejsze o ok. 2 stopnie. Sprawdzą się w domach.

 

Osuszacz powietrza a drogi oddechowe

Wysoka wilgotność powietrza może być uciążliwa, a jej skutki w postaci grzybów czy pleśni zabójczo niebezpieczne dla naszego zdrowia. Takie warunki sprzyjają również rozwojowi alergii. Nie możemy jednak przesadzać w drugą stronę – niewątpliwie zbyt suche powietrze może być w efekcie także niekorzystne. Doprowadzając do wysuszenia śluzówki gardła i dróg oddechowych, możesz nabawić się podrażnień i doprowadzić do infekcji. Suche powietrze utrudnia oddychanie, a kaszel i chrypka to pierwszy sygnał, że wilgotność w pomieszczeniu jest poniżej normy. Niestety objawy ze strony układu oddechowego mogą pojawić się z pewnym opóźnieniem. Możemy nie powiązać ich z warunkami w pomieszczeniu i pomylić z przeziębieniem, które są na porządku dziennym w czasie sezonu grzewczego.

 

O czym warto pamiętać przed zakupem?

1.Wybierając urządzenie postaraj się znaleźć takie, które posiada higrometr, czyli miernik wilgotności. Powietrze w pomieszczeniu nie powinno być zbytnio wysuszone, dlatego dobrej jakości sprzęt powinien sam się wyłączyć, kiedy wilgotność w pokoju osiągnie odpowiedni poziom.

  1. Bez wątpienia powinieneś dostosować wydajność urządzenia do metrażu mieszkania.
  1. Przyczyną nadmiernej wilgotności w mieszkaniu może być niesprawna wentylacja, a osuszacz może złagodzić skutki problemu. Prawdopodobnie jednak nie usunie jego przyczyny.