Wpływ klimatyzacji na oddychanie

klimatyzacja w domu

Klimatyzacja w domu – zachcianka czy konieczność?

Posiadanie klimatyzacji ma wiele zalet. Nawet jeśli kojarzy nam się z przestrzeniami biurowymi i sklepowymi, coraz więcej osób decyduje się na jej montaż w domach. Dla jednych może się to wydawać fanaberią, ale znajdą się i osoby, które nie wyobrażają sobie życia bez klimatyzacji. To pewne, że klimatyzator może przynieść ulgę w upalne dni. A czy możemy odczuć pozytywny wpływ klimatyzacji na oddychanie?

Nie tylko komfort termiczny – jaki jest wpływ klimatyzacji na oddychanie?

Wraz z rozwijającą się technologią, na rynku możemy dostać coraz nowsze urządzenia chłodzące. Innowacyjne klimatyzatory zapewniają chłód w gorące dni oraz przyjemne ciepło, kiedy tego potrzeba. Coraz więcej sprzętów posiada również czujniki wilgotności powietrza, więc ma możliwość zadbać o optymalne warunki w mieszkaniu. Sprawdzi się to szczególnie w wilgotnych pomieszczeniach, w trakcie remontu czy w chwili, gdy nie możemy otworzyć okna – np. z powodu smogu. A skoro już o nim mowa, czy klimatyzator może oczyścić powietrze w naszym domu?

Gwarancja lepszej jakości powietrza

Producenci klimatyzatorów zapewniają o filtrujących funkcjach swoich urządzeń. W niektórych z nich znajdziemy także opcję jonizacji powietrza, co wspomaga oczyszczenie go z drobnoustrojów. W zależności od lokalizacji sprzętu mogą się sprawdzić inne ustawienia i moc działania. Oddychanie w dzisiejszych czasach czystym powietrzem jest luksusem, szczególnie dla mieszkańców miast. Wszechobecne pyły i zanieczyszczenia osadzają się w naszych drogach oddechowych, o czym świadczyć może chrypka i kaszel. Zawroty głowy podczas przebywania w dusznych i zakurzonych pomieszczeniach mogą być objawem niedotlenienia. Bez wątpienia pozytywny wpływ klimatyzacji na oddychanie polepszy komfort życia.

wpływ klimatyzacji na oddychanie

Lepsze powietrze – lepszy odpoczynek

Oczyszczone i schłodzone powietrze zdecydowanie poprawi nasz komfort mieszkania. Wpłynie to nie tylko na nasze codzienne funkcjonowanie, ale i na jakość wypoczynku oraz snu. Wysoka temperatura może się przekładać na problemy w skupieniu a suche i zanieczyszczone powietrze prowadzić do chorób układu oddechowego. Astmatycy i alergicy poczują ulgę podczas przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach, pozbawionych alergenów, pyłków i kurzu. Najnowocześniejsze klimatyzatory są wyposażone w czujniki jakości powietrza. Dzięki nim mogą samodzielnie zmieniać tryby lub wstrzymywać pracę, kiedy powietrze w pokoju osiągnie optymalne warunki. Przekłada się to również na wydajność pracy i oszczędność energii. 

To nie takie proste – wpływ klimatyzacji na oddychanie

Posiadanie klimatyzacji wiąże się nie tylko z kosztami zakupu, ale i jej montażu. Ten drugi może być znacznie utrudniony, kiedy zdecydujemy się na instalację w istniejącym już budynku. Mieszkańcy bloków mogą odejść niepocieszeni, gdyż zamontowanie klimatyzatorów może się okazać niemożliwe, ze względu na wykonaną wcześniej termomodernizację. Ponadto, należy pamiętać, że większość urządzeń wymaga okresowego serwisowania – co generuje dodatkowe koszty. Natomiast zanieczyszczone i niewymienione filtry w klimatyzatorze mogą przynosić odwrotny efekt do zamierzonego.