Negatywne skutki zdrowotne smogu odczuwają przede wszystkim mieszkańcy większych miast. Jedynym z najczęściej zalecanych sposobów na uniknięcie konsekwencji wdychania powietrza złej jakości, jest pozostanie w domu. Niestety okazuje się, że nie jesteśmy dzięki temu całkowicie bezpieczni. W pomieszczeniach pozostaje około 50% smogu, który wdychany nawet podczas snu. Aby poprawić jakość powietrza w domu, nie trzeba stosować drogich oczyszczaczy powietrza. Pomocne okazują się bowiem dobrze dostępne rośliny doniczkowe. Przedstawiamy, jak rośliny radzę sobie z oczyszczaniem powietrza!
Jakość powietrza w domu – przełomowe badania NASA
Badanie przeprowadzone przez amerykańską agencję NASA już w 1989 roku wykazało, że rośliny posiadają zdolności do skutecznego pochłaniania zanieczyszczeń powietrza. Jak to się dzieje? Naukowcy dowiedli, że określone gatunki roślin pobierają szkodliwe dla zdrowia substancje, a następnie wbudowują je w strukturę własnych tkanek lub neutralizują do związków, które nie zagrażają człowiekowi. Dzięki temu jakość powietrza w domu poprawia się, co wpływa na Twoje zdrowie i samopoczucie.
W efekcie tego badania NASA utworzyła listę roślin, posiadających takie właściwości. Są to gatunki łatwe w uprawie, które możesz mieć w swoim domu. W ramach badań rośliny były w stanie neutralizować zanieczyszczenia pochodzące m.in. z lakierów, farb, klejów, czy urządzeń elektronicznych. Zdolność tego typu wynika z wytworzonych mechanizmów przystosowawczych do trudnych warunków. Zazwyczaj szkodliwe są dla nich takie same substancje, jak te, które zagrażają człowiekowi.
Skuteczni oczyszczacze – mikroorganizmy w Twojej doniczce
Właściwości roślin doniczkowych, które pozwalają na oczyszczenie powietrza i neutralizowane szkodliwych substancji potwierdził również dr hab. Marcin Zych, specjalista z Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego. Zwrócił uwagę na to, aby konieczne zdecydować się na rośliny umieszczone w doniczkach. Wynika to z faktu, że za zdolność pochłaniania szkodliwych substancji odpowiadają także mikroorganizmy, czyli grzyby i bakterie, znajdujące się w glebie. Aby jakość powietrza w domu się poprawiła, mikroorganizmy muszą spełnić swoje zadanie, co odbywa się poprzez odpowiedni przepływ powietrza przez glebę, znajdującą się wewnątrz doniczki.
Wpływ roślin doniczkowych na Twoje samopoczucie
Rośliny doniczkowe zmniejszą ryzyko zachorowania na choroby wynikające ze wdychania szkodliwych substancji. Lepsza jakość powietrza w domu sprzyja również wzrostowi energii do działania, a także poprawie koncentracji. Bliskość zieleni w Twoim domu wpłynie również kojąco na emocje. Z pewnością łatwiej będzie Ci zasnąć, a także wypocząć.