Jaki lekarz leczy chrapanie?

Chrapanie to wstydliwa dolegliwość, o której dowiadujemy się dopiero, kiedy poinformują nas o tym nasi bliscy. Próby spania w salonie lub gadżety zapobiegające chrapaniu zdają egzamin na bardzo krótko. Przyczyna chrapania pozostaje dalej niewyjaśniona, a nieleczone chrapanie może doprowadzić do poważnych skutków. Pacjenci nie zawsze wiedzą, jaki lekarz leczy chrapanie i do kogo powinni się zgłosić. Postaramy się wyjaśnić wszystko w naszym artykule!

jaki lekarz leczy chrapanie

Skąd się bierze chrapanie?

Chrapanie to dolegliwość, która pojawia się, kiedy powietrze przedostające się przez nasze drogi oddechowe w trakcie, gdy śpimy, mam utrudniony przepływ. Takie zaburzenia oddychania w czasie snu mogą prowadzić do senności w ciągu dnia, złego samopoczucia, rozdrażnienia i braku koncentracji. Problematyczny przepływ powietrza w trakcie snu może być spowodowany wieloma czynnikami. Aby prawidłowo leczyć chrapanie, należy przeprowadzić kompleksową diagnostykę w celu ustalenia prawdziwej przyczyny. Dlatego warto wiedzieć nie tylko jaki lekarz leczy chrapanie, ale również kto może je zdiagnozować! Do najczęstszych przyczyn chrapania należą:

– opadające podniebienie miękkie i języczek,

– nieprawidłowa budowa anatomiczna nosa i gardła,

– spożywanie alkoholu,

– otyłość,

– palenie papierosów,

– brak aktywności fizycznej,

– skrzywiona przegroda nosowa,

– obecność polipów,

– przerośnięte małżowiny nosowe,

– zażywanie środków uspokajających i nasennych.

Który lekarz diagnozuje chrapanie?

Chrapanie jest dla wielu pacjentów wstydliwym tematem. Właśnie dlatego wielu z nich odwleka w czasie zgłoszenie się do specjalisty. Przyczyną może być również to, że nie wiedzą, jaki lekarz diagnozuje chrapanie. Niezgłoszenie się do specjalisty wcale nie sprawi, że Twój uciążliwy problem minie. Chrapanie może się nawet nasilić!  Lekarz, który diagnozuje chrapanie to nie kto inny jak laryngolog. Chociaż Twoje dolegliwości w ciągu dnia mogą wydawać się całkowicie odrębne od problemów laryngologicznych – zaburzenia koncentracji, rozdrażnienie, senność, to właśnie laryngolog jest lekarzem, do którego powinieneś się zgłosić w celu diagnostyki chrapania. 

chrapanie u partnera co zrobić jaki lekarz leczy chrapanie

Jaki lekarz leczy chrapanie?

Zdiagnozowanie przyczyny odgłosów w czasie snu to jedno, ale wciąż jednak pozostaje pytanie, jaki lekarz leczy chrapanie. Prawdopodobnie nie zdziwi Cię fakt, że po uzyskaniu diagnozy u lekarza laryngologa, możesz pozostać dalej pod opieką tego samego specjalisty, w celu dalszego leczenia. Warto jednak wybrać lekarza, który będzie specjalizował się właśnie w leczeniu chrapania, co rozumiemy przez posiadanie nowoczesnego sprzętu do diagnostyki oraz małoinwazyjnej chirurgii. 

Lekarz, który leczy chrapanie to oczywiście laryngolog. To właśnie on zajmuje się dolegliwościami ze strony górnych dróg oddechowych, które są główną przyczyną chrapania. Po zdiagnozowaniu przyczyny chrapania specjalista zaproponuje najlepszą metodę leczenia. Zaczynając od zmiany trybu życia (rzucenie palenia, zaprzestanie spożywania alkoholu czy normalizacja masy ciała), po małoinwazyjne zabiegi chirurgiczne. Jedną z najskuteczniejszych metod leczenia chrapania oraz łagodnej postaci bezdechu sennego jest plastyka podniebienia miękkiego i języczka. Jest to technika, która wykorzystuje energię fal elektromagnetycznych. Co więcej, taki zabieg możemy przeprowadzić na fotelu laryngologicznym, z użyciem znieczulenia miejscowego. Jest to jednocześnie najmniej bolesna technika leczenia chrapania i łagodnej postaci bezdechu sennego.