Dieta a chrapanie – co je łączy?

dieta a chrapanie

Odżywianie stanowi ważny element naszego trybu życia i od niego często zależy nasz stan zdrowia. Prawidłowa i zrównoważona dieta nie tylko poprawi nasze codzienne samopoczucie, ale również ochroni nas przed różnymi dolegliwościami. Czy wiesz, że jedną z nich może być chrapanie? Dieta a chrapanie – co łączy te dwa elementy?

Nie tak daleko od otyłości do chrapania…

Dźwięki wydawane podczas snu pojawiają się, kiedy drogi oddechowe są zwężone lub zablokowane. W przypadku, gdy nie stwierdzono nieprawidłowości anatomicznych, chrapanie ma prawdopodobnie przyczyny fizjologiczne. Może do nich należeć nadwaga lub otyłość. W przypadku wysokiego wskaźnika BMI (obliczysz go np. TUTAJ) możesz borykać się z problemem nadmiaru tkanki tłuszczowej w obrębie szyi i klatki piersiowej oraz osłabionymi mięśniami gardła. Te czynniki będą przyczyniały się do występowania nocnego chrapania, a w efekcie mogą prowadzić do groźnego bezdechu sennego. 

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę czy masa naszego ciała jest prawidłowa. Jeśli nie – pierwszym krokiem do pozbycia się chrapania powinno być zredukowanie wagi. Dieta a chrapanie – gdzie leży problem?

Późna kolacja przyczyną kłopotów

Przyczyn chrapania może być wiele, a źle zbilansowana dieta jest jednym z nich. Zwłaszcza wieczorne podjadanie niekorzystnie wpływa na nasz spokojny sen. Wypełniony pokarmem żołądek może zaburzać pracę mięśni oddechowych i utrudniać oddychanie w nocy. Podobne negatywne działanie będzie miało wieczorne picie alkoholu. Ten z kolei powoduje zwiotczenie mięśni gardła. Rozluźnione tkanki swobodnie wibrują podczas oddychania, a ich wprawienie w ruch przejawia się w postaci chrapania. 

Dieta a chrapanie

Uciążliwe dolegliwości pod postacią chrapania mogą pojawiać się także po spożyciu określonych produktów. Trudności z oddychaniem podczas snu występują szczególnie po zjedzeniu czegoś, co wywołuje nadmierne wydzielanie flegmy lub jest alergenem.

Do takich produktów możemy zaliczyć:

– słodycze i inne produkty z cukrem

– nabiał

– pszenica

– orzechy

– jajka

– ryby i owoce morza

– przetworzone mięso

– soja

Aby ocenić wpływ żywności na nasz organizm przyda się dieta eliminacyjna. Podczas czasowego ograniczenia spożywania produktów z jednej grupy możemy ocenić, czy objawy ustąpiły, czy trwają nadal. Postaraj się wykluczyć z jadłospisu jedną grupę produktów – np. nabiał i obserwuj swój organizm. Jeśli chrapanie nie ustąpi – przejdź do kolejnej grupy. Pamiętaj, że dieta nie wyleczy chrapania, ale może mu zapobiegać. Jeśli znajdziesz w swoim codziennym menu winowajcę kłopotów i odstawisz go na jakiś czas – uciążliwe objawy ustąpią. Chrapanie powróci wraz z ponownym wprowadzeniem produktu do diety.