Laryngolog a oczy – co ich łączy?

laryngolog leczy oczy

Do zainteresowań laryngologów należy przede wszystkim nos, zatoki, gardło, krtań i uszy. Czy do takiego specjalisty można się zgłosić w przypadku chorób innych narządów głowy? Odpowiedź brzmi: tak. W niektórych sytuacjach zakres leczenia przez laryngologa może poszerzyć się również o oczy. Laryngolog a oczy – co ich łączy?

Kiedy laryngolog leczy oczy?

Chociaż problemy ze wzrokiem lub chorobami gałki ocznej rozwiązuje okulista, w niektórych przypadkach konieczna jest wizyta u laryngologa. Bliska lokalizacja zatok oraz połączenie oka i nosa przez kanalik nosowo-łzowy może prowadzić do wymiany zakażonego śluzu między tymi narządami. 

Pewnie nie jest Ci obce uczucie opuchniętych i zaczerwieniony oczu, podczas zmagania się z katarem. W trakcie infekcji pacjenci często skarżą się na łzawienie, a nawet ból w obrębie oka w trakcie wydmuchiwania nosa. Zapalenie górnych dróg oddechowych, wraz ze swoimi objawami w postaci kataru i nadmiaru wydzieliny, może doprowadzić do zatkania się kanalików łzowych. Te delikatne struktury mają niewielką średnicę, dlatego łatwo ulegają zatkaniu. 

Zatkane kanaliki łzowe – objawy

Symptomami, które mogą wskazywać na zatkanie się kanalików łzowych, są:

 • Nadmierne łzawienie
 • Ból okolic oka i kanalików łzowych
 • Zaczerwienienie
 • Śluzowa lub ropna wydzielina w oku (szczególnie o żółtej barwie)
 • Opuchlizna w okolicy przebiegu dróg łzowych

Wyżej wymienione objawy mogą pojawić się np. w przebiegu zapalenia dróg oddechowych lub w podczas nadmiernego wystawienia na mróz, wiatr lub słońce. 

zatkane kanaliki łzowe

Leczenie zatkanych dróg łzowych – laryngolog i oczy

Proponowanym przez doświadczonego laryngologa zabiegiem udrożnienie kanalików łzowych jest operacja metodą endoskopową

Zalety endoskopowej operacji udrożnienia kanalików łzowych:

 • Mała inwazyjność
 • Bardzo wysoka skuteczność
 • Wysoka precyzja sprzętu endoskopowego
 • Minimalne ryzyko powikłań i krwawień pooperacyjnych
 • Brak nacięć na skórze, a tym samym ograniczenie blizn pooperacyjnych 
 • Krótki czas rekonwalescencji

Chociaż ta operacja należy do bezpiecznych i skutecznych zabiegów, nie jest zalecana do wszystkich rodzajów zatkanych kanalików łzowych. Niezbędne jest dokładne zdiagnozowanie problemu oraz lokalizacja blokady dróg łzowych. 

Dodatkowo udrożnienie kanalików łzowych można połączyć z przeprowadzeniem innych procedur endoskopowych np. operacji przegrody nosa lub zatok przynosowych

Laryngolog a oczy, czyli dakrocystorinostomia w skrócie…

Dakrocystorinostomia za pomocą endoskopu to zabieg, którego celem jest udrożnienie ujścia kanalików łzowych. Polega na utworzeniu połączenia pomiędzy drogami łzowymi a nosem, powyżej blokady kanalików. Dzięki temu łzy mogą swobodnie spływać do przewodu nosowego. 

Zabieg dakrocystorinostomii wykonuję od 2009 roku, posługując się nowoczesnym sprzętem i technikami operacyjnymi. Wykorzystuję do zabiegów innowacyjne urządzenia piezochirurgiczne, radiochirurgiczne oraz system shaver. Dzięki stosowanym metodom mogę połączyć endoskopowe zabiegi w obrębie nosa i wykonać je podczas jednej operacji w znieczuleniu ogólnym.