Wpływ lata na organizm – 6 rzeczy, na które warto uważać

wpływ lata na organizm - powietrze

Zbliżają się wysokie temperatury, spędzanie czasu nad wodą, wieczory na świeżym powietrzu. Wiele ludzi myśli, że zima jest momentem, kiedy trzeba uważać na zdrowie. Czy wpływ lata na organizm może nieść za sobą problemy zdrowotne? Dowiedz się, na co trzeba uważać.

Wpływ lata na organizm – chwasty, koszenie, alergie

Letnie powietrze jest przesiąknięte wieloma pyłkami. Wiosenne kwiaty osiągnęły swój rozkwit,  podobnie jak drzewa. Nie oznacza to jednak, że koniec z alergicznym sezonem. Najczęściej za alergie w okresie letnim odpowiedzialne są chwasty i trawy. Co gorsze, co rusz mamy do czynienia z koszeniem i pozbywaniem się szkodników, co jedynie wznosi jeszcze więcej pyłków do powietrza. Powoduje to często sezonową alergię – psikanie, sienny katar, zaczerwienione oczy, zatkane uszy. Jeśli odczuwasz podobny dyskomfort w tym okresie – najlepiej umów się do lekarza, a ten po dokładnym zdiagnozowaniu zapewni Ci leki przeciwalergiczne.

Koncerty

Wszyscy cieszą się, kiedy mogą wreszcie wyszaleć się na świeżym powietrzu. Niezwykle często robią to właśnie na koncertach. Nawiązując do H.E.A.R., przeciętna głośność na koncertach wynosi od 110 do 120 decybeli. Oznacza to, że powstaje potężne ryzyko dla uszkodzenia naszego słuchu. Głośne dźwięki mogą uszkodzić  komórki rzęsate, znajdujące się w narządzie Cortiego. Naukowcy odkryli, że gdy te ulegną uszkodzeniu – mózg nie raz zaczyna wysyłać swój własny dźwięk. Dlatego nie raz po koncertach słyszymy dzwonienie w uszach. Jeśli po koncercie dzwonienie w uszach trwa dłużej niż jeden dzień, może to być dobry moment na wizytę u laryngologa.

Wpływ lata na organizm a woda

Mnóstwo ludzi co roku cierpi na tzw. ucho pływaka. Dotyczy ono sytuacji, kiedy ucho zatrzymuje w przewozie wodę bogatą w bakterie, a ta natomiast wywołuje zakażenie. Mimo iż z reguły najszkodliwsza woda dla uszu to ta w rzekach i jeziorach, ucho pływaka może spowodować również wizyta na basenie. Dlatego zawsze pilnuj, aby mieć przy sobie odpowiednie zatyczki do uszu. Pamiętaj również, że chlor w basenie może niesamowicie podrażnić jamę nosową. Dlatego oprócz dodatkowo zadbaj jeszcze o nos, zapewniając sobie odpowiedni klips.

wpływ lata na organizm - pływanie

Pamiętaj o sprayu do nosa

Wysokie temperatury bądź powietrze z wentylatora mogą mieć ogromny wpływ na wysuszenie błony nosowej. Dlatego zaopatrz się w odpowiedni spray do nosa, który nie tylko będzie miał właściwości nawilżające, ale również oczyszczające.

Nawadniaj się – wpływ lata na organizm

Pamiętaj, że w wyniku odwodnienia może nie tylko wysuszyć błonę śluzową nosowa, ale również mocno podrażnić swoje gardło. Dlatego pilnuj, aby stale przyjmować odpowiednią ilość płynów, aby uniknąć ryzyka złapania infekcji.

Uważaj na szkodliwe czynniki

Mimo iż cieszymy się na spędzanie czasu na świeżym powietrzu, możemy wtedy mieć do czynienia z największą ilością szkodliwych czynników. Dym jest jednym z najgorszych czynników drażniących – zarówno ten papierosowy, jak i z ogniska. Dlatego pilnuj, aby chronić swoje zatoki, jak najbardziej unikając kontaktu z nim.