Perforacja przegrody nosa – kiedy możemy podejrzewać „dziurę” w nosie ?

Perforacja przegrody nosa, czyli ubytek przegrody nosa jest stosunkowo częstym schorzeniem z jakim zgłaszają się do mnie pacjenci. Najczęściej skarżą się na zasychanie wydzieliny w nosie, trudności w oddychaniu przez nos, podkrwawianie z nosa oraz słyszalny, głośny szmer oddechowy (np. gwizd) w czasie oddychania nosem. Niektórzy zauważają „dziurę” w przegrodzie nosa w lustrze podczas codziennej toalety. W okolicy perforacji mogą namnażać się bakterie, które powodują stan zapalny, a w konsekwencji powiększenie ubytku. Pacjent odczuwa wówczas nieprzyjemny zapach z nosa, nawracające krwawienia z nosa. Perforacja może powiększyć się do dużych rozmiarów, co w konsekwencji może prowadzić do zapadania czubka i grzbietu nosa.

Jakie są przyczyny ubytku przegrody nosa?

Leczenie musi być zawsze poprzedzone dokładnym rozpoznaniem przyczyny choroby. Najczęstsze przyczyny to: wcześniejsza operacja przegrody nosa, urazy nosa i nawykowe dłubanie w nosie. Należy pamiętać, że ubytek przegrody nosa może powstać u osób nadużywających kropli do nosa, czy używających kokainy. W żadnym przypadku nie należy lekceważyć tego problemu, ponieważ ubytek przegrody nosa może świadczyć o innych poważnych chorobach, np. nowotwory, choroby reumatologiczne, gruźlica. Dokładne rozpoznanie przyczyny choroby pozwala ustalić prawidłowe leczenie.

Operacja zamknięcia perforacji przegrody nosa  –  koncepcja i przebieg leczenia

Zawsze należy dążyć do zamknięcia ubytku w przegrodzie nosa jeżeli pojawiają się objawy. Leczenie w pierwszej kolejności obejmuje przyczyny perforacji (np. nowotwory, gruźlicę itp.). Kolejny etap to operacja. Obecnie wykonuję kilka rodzajów operacji zamknięcia perforacji przegrody nosa w zależności od wielkości i miejsca ubytku.

Przebieg operacji i rekonwalescencja

Zabieg nie jest technicznie łatwy, czasami wiąże się z kilkoma etapami. Polega na odświeżeniu brzegów perforacji i wytworzeniu płatów błony śluzowej w różnych miejscach w nosie, którymi pokrywa się ubytek. Wykorzystuję błonę śluzową przegrody nosa, dna nosa, małżowiny nosowej dolnej, chrząstkę małżowiny usznej. Używam również wszczepionych biomateriałów, aktywnych biologicznie, usprawniające procesy gojenia. Operacja jest wykonywana w warunkach bloku operacyjnego w pełnej narkozie. Najczęściej stosuję metodę endoskopową przez nos, bez cięć na zewnątrz. Czas trwania operacji to 1,5 do 2,5 godz. Pacjent pozostaje w szpitalu ok 24 godziny. Okres rekonwalescencji jest uzależniony od rodzaju operacji i wynosi 1 -3 tyg. Powodzenie leczenia zależy od stanu błony śluzowej, jej zdolności i możliwości regeneracyjnej, wielkości perforacji oraz współpracy pacjenta w okresie pooperacyjnym. Procedury rekonstrukcyjne wykonywane są tylko przez niewielu najbardziej doświadczonych lekarzy w Polsce. Każdorazowo dobierana jest indywidualna procedura zabiegowa dopasowana tylko do danego pacjenta.

Potrzebujesz więcej informacji na temat operacji zamknięcia perforacji przegrody nosa? Zapraszam do kontaktu.