W świecie medycyny mamy do często czynienia z nazwami, które na pozór są do siebie bardzo podobne. Jak się jednak okazuje – chociaż dotyczą tych samych narządów – mogą oznaczać coś zupełnie innego. Takim przykładem jest tonsillotomia i tonsillektomia. Chociaż zabiegi te wydają się bardzo podobne i obie dotyczą migdałków, ich znaczenie jest odmienne. Czym się różnią?
Łacińskie nazwy w polskiej medycynie – Tonsillotomia i tonsillektomia
W nazewnictwie medycznym stosujemy wiele określeń, które swoje pochodzenie mają w łacinie. W przypadku określeń zabiegów możliwe jest połączenie dwóch lub więcej członów, aby utworzyć ich nazwę. Stąd właśnie pochodzą – tonsillotomia i tonsillektomia. Tonsilla oznacza po łacinie migdałek i stanowi pierwszy człon obu tych nazw. Z kolei -tomia i -ektomia to kolejno nacięcie i wycięcie. Jak teraz łatwo zauważyć, zabieg tonsillotomii polega na nacięciu migdałków. Z kolei tonsillektomia to procedura usunięcia migdałków.
Tonsillotomia – na czym polega?
Jak już wyżej wspomnieliśmy, tonsillotomia to zabieg, podczas którego migdałek jest nacinany. Procedura ta jest wykonywana, kiedy migdałki podniebienne są znacząco powiększone. Ponieważ są one skupiskiem tkanki limfatycznej, w wyniku powiększenia stają się również idealnym miejscem do rozwoju bakterii. Może się to przyczyniać do nawracających infekcji. Pacjent z powiększonymi migdałkami skarży się na utrudnione oddychanie, nocne bezdechy, zaburzenia mowy czy kłopoty z przełykaniem.
Kiedy przeprowadzana jest tonsillektomia?
Tonsillektomia jest zabiegiem polegającym na usunięciu migdałków podniebiennych. W naszej Klinice wykonujemy go precyzyjną i małoinwazyjną metodą koblacji. Jest to innowacyjna metoda wykorzystująca techniki chirurgii plazmowej tkanek miękkich. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych możliwości możemy ograniczyć nie tylko krwawienie, ale także ból pooperacyjny. Dodatkowo, sam czas trwania operacji jest krótszy, a rany pooperacyjne szybciej się goją. Dzięki zastosowaniu metody koblacji chory szybciej może wrócić do codziennych obowiązków. U kogo stosuje się leczenie operacyjne migdałków? Są to pacjenci, u których występuje m.in.:
– ropień i nacieki okołomigdałkowe,
– utrudnione oddychanie i przełykanie śliny,
– nawracające infekcje bakteryjne migdałków,
– bakterie obecne w tkance limfatycznej migdałków, co niesie ryzyko m.in. chorób serca,
– bezdechy senne spowodowane przerostem migdałków,
– podejrzenie nowotworu migdałka.
Operacyjne usunięcie migdałków niesie za sobą wiele korzyści dla zdrowia. Pacjenci, u których migdałki są powiększone wiedzą także, z jakimi uciążliwymi dolegliwościami jest to związane. Powiększone migdałki i bytujące w nich bakterie nie są bez znaczenia dla innych układów organizmu. Jeśli u pacjenta występuje przewlekłe zapalenie migdałków, może to nasilać objawy innych chorób. Należy do nich np. cukrzyca, choroby nerek, choroby zastawek serca, reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) oraz wiele innych.
Tonsillotomia czy tonsillektomia – jaki zabieg wykonać?
Decyzję czy w Twoim przypadku właściwym zabiegiem będzie tonsillotomia, czy tonsillektomia powinien podjąć lekarz. Podczas wizyty oceni on stopień powiększenia migdałków i zaproponuje najbardziej odpowiednią metodę leczenia. W trosce o dobro pacjenta będzie to indywidualnie dopasowana metoda, aby wszystkie męczące dolegliwości ustąpiły. Ponadto stosowane nowoczesne techniki leczenia pozwalają na przeprowadzenie bezbolesnego zabiegu i zmniejszenie powikłań pozabiegowych.