Biały nalot na migdałkach – o czym świadczy?

Wraz z rozwojem choroby, w naszym organizmie następują pewne zmiany. Chociaż zazwyczaj negatywnie wpływają na nasze samopoczucie, pozwalają już na wczesnym etapie rozpoznać przyczynę. Szybko postawiona diagnoza umożliwia wprowadzenie odpowiedniego leczenia i poprawę samopoczucia. Niektóre objawy mogą pojawić się z dnia na dzień i nasilają się wraz z upływem czasu. Często zmianę samopoczucia zauważamy po przebudzeniu – ból gardła, zatkany nos czy bóle mięśni. Pierwszy z nich, czyli ból gardła, często skłania pacjentów do obejrzenia własnego gardła. To, co możemy wtedy zauważyć to często biały nalot na migdałkach. Co może oznaczać? 

biały nalot na migdałkach kobieta z anginą u lekarza

Skąd się bierze biały nalot na migdałkach?

Biały nalot na migdałkach zdecydowanie świadczy o toczącym się stanie chorobowym. Jednak w zależności od charakteru nalotu, jego lokalizacji oraz towarzyszących objawów, możemy spodziewać się różnych jednostek chorobowych. Najczęstszą przyczyną jest ostre zapalenie migdałków podniebiennych. W przypadku dorosłych ma ono najczęściej (bo aż w 85%) etiologię wirusową.  Biały nalot na migdałkach u dorosłych powodują także infekcje bakteryjne Streptococcus pyogenes. Zarówno angina o podłożu wirusowym, jak i bakteryjnym jest chorobą zakaźną. Zarazić można się poprzez drogę kropelkową. W przypadku infekcji wirusowej stosujemy leczenie objawowe, z kolei zakażenie S. pyogenes należy leczyć z pomocą antybiotyku. Do objawów anginy zaliczamy:

– ból gardła i biały nalot na migdałkach,

– kaszel,

– katar,

– chrypka,

– gorączka,

– ból mięśni i bóle kostno-stawowe,

– ból głowy.

Chociaż biały nalot na migdałkach obecny jest w anginie wirusowej i bakteryjnej, a wiele objawów wygląda podobnie, dla lekarza podłoże choroby jest jednoznaczne po rozpoznaniu charakterystycznych symptomów. 

Inne przyczyny nalotu na migdałkach

Chociaż ostre zapalenie migdałków podniebiennych to częsta jednostka chorobowa, która może dotknąć niemal każdego, istnieją też inne przyczyny powodujące biały nalot na migdałkach. Anginę należy przede wszystkim różnicować z mononukleozą zakaźną wywoływaną zakażeniem wirusem EBV. Do jej charakterystycznych objawów należą objawy grypopodobne, powiększenie śledziony i wątroby oraz specyficzny dla tej jednostki chorobowej obraz rozmazu krwi. Kolejną przyczyną może być kandydoza jamy ustnej. Jest to jednak zdecydowanie rzadsza przypadłość i najczęściej dotyka osoby z obniżoną odpornością, AIDS lub stosujące protezy zębowe.

biały nalot na migdałkach co oznacza

Biały nalot na migdałkach – do kogo się zgłosić?

Pierwsze objawy infekcji najchętniej leczymy domowymi sposobami. W przypadku bólu gardła i nalotu na migdałkach z pewnością sprawdzą się płukanki z roztworu wody utlenionej lub naparów ziołowych o działaniu ściągającym (np. rumianek). Ponieważ biały nalot na migdałkach może wymagać wdrożenia antybiotykoterapii, konieczne jest jednak udanie się do lekarza. Warto zgłosić się do specjalisty, który zajmuje się chorobami górnych dróg oddechowych, czyli do laryngologa. Prawidłowe rozpoznanie przyczyny nalotu może wymagać pewnego doświadczenia, dlatego dobrze jest wybrać specjalistę, który od lat zajmuje się leczeniem pacjentów. Na konsultacje u dr n. med. Tomasza Grzegorzka możesz umówić się, kontaktując się z nami – wszystkie niezbędne dane znajdziesz w zakładce KONTAKT.