Chrapanie – z lekami czy bez?

chrapanie

Ty śpisz – Twoi bliscy nie mogą.

Twoje chrapanie może być uciążliwym problemem przede wszystkim dla Twoich bliskich. Najczęściej jesteśmy nieświadomi tej dolegliwości i dopiero partnerzy lub rodzina uświadamiają nas o nieprzespanej nocy z powodu odgłosów Twojego oddechu. Badania wykazują, że partnerzy osób regularnie chrapiących zgłaszają znacznie częściej zaburzenia snu, poranne bóle głowy i senność w ciągu dnia, a ok. 40% z nich śpi w osobnej sypialni. Niewiele osób podejmuje kroki rozwiązania tego uporczywego problemu i często wstydzi się chrapania. Jest to dolegliwość, z którą można sobie poradzić – warto zapytać swojego lekarza.

Dlaczego chrapiemy?

Chrapanie to odgłosy wibracji tkanek miękkich jamy ustnej i gardła w czasie snu. Mięśnie gardła ulegają wówczas rozluźnieniu i wdychane lub wydychane powietrze wprawia tkanki w drgania, które słyszymy na zewnątrz jako chrapanie. Najczęściej wibruje podniebienie miękkie z języczkiem. Niekiedy drgają także tkanki bocznej ściany gardła, migdałków podniebiennych czy nagłośni. Problem zazwyczaj pojawia się podczas snu w pozycji na plecach, po spożyciu alkoholu czy leków nasennych przed snem. 
Ponadto częściej występuje u palaczy tytoniu, osób z nadwagą oraz pacjentów z dolegliwościami laryngologicznymi takimi jak : 

  • skrzywienie przegrody nosa
  • polipy nosa
  • przewlekłe zapalenie zatok
  • przerosty migdałków
  • nasady języka
  • wiotkość nagłośni

    W efekcie te zmiany ograniczają przepływ powietrza, a co za tym idzie – manifestują się w postaci świstów i pochrapywania, wydawanych podczas snu. Chrapanie warto skonsultować z lekarzem laryngologiem, gdyż może prowadzić do groźnego bezdechu sennego.
chrapanie w nocy

Lekarstwo na chrapanie 

Niechirurgiczne metody leczenia chrapania to pierwsze, po co sięgamy w przypadku tego objawu. Większość dostępnych na rynku preparatów przeciwko chrapaniu jedynie łagodzi objawy i działa krótkotrwale. Ich działanie powinno polegać na nawilżaniu błony śluzowej oraz napinaniu mięśni gardła i podniebienia. Dzięki temu prowadzi do udrożnienia dróg oddechowych i swobodnego przepływu powietrza. Środki przeciwko chrapaniu można dostać w różnej formie – od syropów, przez spraye, po listki doustne. Ich skład bazuje na substancjach nawilżających i olejkach. Leki te nie działają jednak długofalowo – sugerowaną dawkę należy przyjmować codziennie przed pójściem spać.  Co więcej – nawet producenci zaznaczają, skuteczność tych produktów może być różna. Badania przeprowadzone na 2 grupach pacjentów – jednej stosującej popularne środki, a drugiej stosującej placebo, wykazały, że nie ma poprawy w redukcji chrapania przy stosowaniu leków, czyli nie potwierdziły skuteczność tych preparatów.[1]

Zatrzymać chrapanie bez leków – czy to możliwe?

Konsultacja z lekarzem laryngologiem pozwoli na ustalenie przyczyny chrapania i podjęcie odpowiednich środków. W pierwszej kolejności podejmujemy przede wszystkim działania służące poprawie tzw. higieny snu: 

  • stałe pory zasypiania
  • sen odpowiednio długi (min. 7 godzin.)
  • obniżenie temperatury i odpowiednie nawilżenie powietrza w sypialni
  • unikanie pozycji na wznak w czasie snu

Zalecane są także: 

  • obniżenie masy ciała
  • unikanie późnego spożywania posiłków 
  • unikanie picia alkoholu przed snem.

Jeśli te proste, nieinwazyjne sposoby radzenia sobie z chrapaniem zawiodą – możesz umówić się na wizytę w ośrodku leczenia chrapania i bezdechów sennych i podjąć leczenie pod okiem specjalisty, łącznie  z operacyjnymi metodami usunięcia przyczyn chrapania.


[1] Popular snore aids: do they work?, Michaelson PG, Mair EA., Department of Otolaryngology-Head and Neck Surgery, Wilford Hall USAF Medical Center, San Antonio, TX