Ból głowy – gdzie leży problem?

Niech pierwszy rzuci kamieniem, ten kto nigdy nie miał do czynienia z bólem głowy. Ta dolegliwość może dotknąć każdego z nas, a jej przyczyny potrafią być naprawdę różne. Ból głowy potrafi być uciążliwy, a niejednokrotnie utrudnia nawet codzienne funkcjonowanie. Tabletki przeciwbólowe przynoszą ulgę tylko krótkoterminowo, a ból będzie powracał, dopóki nie poznamy i nie wyleczymy jego przyczyny. Częste bóle głowy – co może być ich powodem?

Jaki charakter może mieć ból głowy? 

Nie każdy ból głowy jest taki sam. To jaką ma lokalizację oraz charakter jest często kwestią indywidualną, a także zależy od przyczyny dolegliwości. Chociaż sam ból jest odczuciem bardzo subiektywnym, to jego rodzaj możemy podzielić na kilka typów:

Migrenowy

Dokładny powód, dla którego migrena występuje, pozostaje nieznany. Najczęściej ataki migreny charakteryzują się bólem po jednej stronie głowy i mają pulsujący charakter. Mogą być również towarzyszone nadwrażliwością na światło, zapachy i dźwięki. W niektórych przypadkach przed pojawieniem się bólu głowy, może wystąpić tzw. aura, która objawia się jako zaburzenia wzroku, takie jak mroczki przed oczami czy też ubytki w polu widzenia.

Klasterowy


Do chwili obecnej nie ustalono dokładnej przyczyny migreny. Intensywne ataki bólu zazwyczaj pojawiają się w okolicach skroni, oczu oraz czoła. Dodatkowo mogą towarzyszyć im łzawienie, zaczerwienienie spojówek oraz opuchnięcie powiek. Ból często utrzymuje się przez kilka godzin i często nasila się w nocy.

Napięciowy

Najczęściej stwierdza się je u młodych kobiet (w wieku od 25 do 35 lat). Objawy mogą być zróżnicowane pod względem klinicznym, co oznacza, że mogą się różnić pod względem nasilenia i czasu trwania. Przyczyna tych dolegliwości nie jest dokładnie znana, ale podejrzewa się, że wpływ na nie mogą mieć zarówno czynniki fizjologiczne, jak i psychologiczne oraz społeczne.

Zatokowy

Ból głowy „spowodowany przez zatoki” wywołany jest przez nieprawidłowości zachodzące w obszarze zatok przynosowych. Główną z tych nieprawidłowości jest zapalenie zatok, które zazwyczaj ma podłoże wirusowe (choć u niektórych jednostek może pojawić się z udziałem bakterii, na skutek nieleczonej infekcji, lub z powodu infekcji grzybiczej, szczególnie u pacjentów z osłabionym układem odpornościowym lub chorobami predysponującymi do takich infekcji). Dodatkowymi czynnikami sprzyjającymi zapaleniu zatok mogą być krzywa przegroda nosowa, obecność polipów, oraz niewyleczona infekcja zęba, zwłaszcza zęba znajdującego się w szczęce.

Lokalizacja bólu

Bóle głowy mogą być odczuwane jako pulsujące, tępe lub ostre, zlokalizowane z tyłu lub z przodu czaszki. W przypadku migreny często jest on jednostronny, a wraz z pojawieniem się dolegliwości bólowych zaczynają się zaburzenia widzenia. W pierwszej kolejności sięgamy po leki przeciwbólowe sprzedawane bez recepty, jednak w wielu przypadkach tylko wyciszają uczucie bólu. Może on szybko powrócić, gdy tylko przestaną działać. Najlepszym rozwiązaniem w tych przypadkach jest znalezienie przyczyny bólu i rozpoczęcie leczenia.

Skąd się bierze ból głowy?

ból-głowy

Ból głowy jest bardzo popularną dolegliwością i może dotknąć niemal każdego niezależnie od płci i i wieku. U niektórych występuje często podczas zmiany pogody i jest związany ze zmianą ciśnienia atmosferycznego. Osoby narażone na stres również spotykają się z bólami głowy przed emocjonującymi wydarzeniami lub tuż po nich. Ból głowy może pojawić się w wyniku zmęczenia po ciężkim dniu lub bezsennej nocy. Bóle zlokalizowane w okolicy policzków i nosa mogą zwiastować toczący się stan zapalny w zatokach. Częste bóle głowy niekiedy wynikają z niewystarczającego dotlenienia organizmu. Do przyczyn może należeć upośledzony przepływ powietrza przez nos, a jednym ze wcale nie tak rzadkich powodów jest tzw. perforacja przegrody nosa. Potocznie można to określić jako dziurę w przegrodzie nosowej, której przyczyną mogą być np.:

  1. powikłania pozabiegowe,
  2. przebyte inwazje grzybicze,
  3. nowotwory,
  4. przewlekłe stany zapalne nosa i zatok,
  5. narażenie na szkodliwe substancje lotne,
  6. zażywanie narkotyków donosywych (np. kokainy).

Ból głowy z przyczyn laryngologicznych

Uszkodzona przegroda nosowa może powodować nieprawidłowy przepływ powietrza i w efekcie przyczyniać się do bóli głowy. Pozostałe dolegliwości, które mogą się pojawić to np.:

  1. krwawienie z nosa,
  2. świsty i tzw. gwiżdżący nos,
  3. nadmierne wysychanie śluzówki,
  4. uczucie zmęczenia,
  5. upośledzony węch.

Leki przeciwbólowe przyniosą ulgę tylko na krótki moment, a nieleczona perforacja przegrody nosowej może prowadzić do ciężkich deformacji. To istotny problem zdrowotny, który w każdym wypadku wymaga leczenia. W tym celu najlepiej wybrać lekarza laryngologa, który ma doświadczenie w leczeniu tego schorzenia. 

Diagnostyka

ból-głowy

Każdy nawracający ból głowy powinien być skonsultowany z lekarzem. Najpopularniejszą formą diagnostyki jest badanie neuroobrazowe, które obejmuje rezonans magnetyczny (MRI) i tomografię komputerową (CT).

Rezonans magnetyczny charakteryzuje się większą czułością i dokładnością w wykrywaniu poważnych zmian w tkance mózgowej. Dzięki niemu można zidentyfikować patologiczne zmiany w ośrodkowym układzie nerwowym, takie jak choroby naczyniowe, choroby przysadki, padaczka, wady strukturalne czy guzy ośrodkowego układu nerwowego.

Z kolei tomografia komputerowa działa na zasadzie podobnej do promieniowania rentgenowskiego. Umożliwia lekarzowi uzyskanie obrazu mózgu pod różnymi kątami i w różnych płaszczyznach. CT pozwala na ocenę struktur anatomicznych, co umożliwia wczesne wykrycie nowotworów mózgu, chorób zatok przynosowych, krwawień wewnątrzczaszkowych, chorób ucha środkowego i zwyrodnień kręgosłupa.

Obie te metody są całkowicie bezpieczne i skuteczne. Również w obu specjalista może podać kontrast. Ostateczny wybór badania obrazowego zależy od lekarza, który może zdecydować się na bardziej szczegółowe badania w razie potrzeby.