Płukanie zatok w domu – czy to pomaga?

płukanie zatok w domu czy pomaga na ból zatok

Wśród sposobów leczenia bólu zatok można znaleźć wiele pomysłów, również do wykorzystania w domowych warunkach. Dolegliwości podczas zapalenia zatok potrafią skomplikować funkcjonowanie, a towarzyszący ból jest niekiedy ciężki do opanowania. Lekarze często wykonują tzw. płukanie zatok w domu. Jak się okazuje, można je zastosować również w domu. Czy płukanie zatok jest w stanie pomóc?

Kiedy bolą zatoki?

Zatoki, czyli przestrzenie powietrzne czaszki, są niezmiernie ważne w procesie oczyszczania i nawilżania powietrza. To dzięki ich zasłudze, powietrze, które dociera do dalszych dróg oddechowych jest ocieplone i pozbawione drobnoustrojów czy kurzu. Niestety, podczas stanów zapalnych górnych dróg oddechowych, wewnątrz zatok może gromadzić się gęsty śluz. Nabrzmiała błona śluzowa nosa może prowadzić do zwężenia ujścia zatok, przez co śluzowa wydzielina będzie zalegała w ich wnętrzu. Utrudnione odprowadzenie zawartości może prowadzić do rozwoju stanu zapalnego zatok. W konsekwencji pacjent odczuwa ból i dyskomfort, nawet przy najmniejszych ruchach głową. Jeśli nie podejmiemy się leczenia zatok i rozwiązania problemu, dolegliwości nie ustąpią, a dodatkowo się nasilą. Wilgotne i wypełnione śluzem środowisko zatok będzie idealnym miejscem do rozwoju bakterii i drobnoustrojów. 


Przeczytaj także: Lampa na zatoki – czy nagrzewanie zatok pomaga?


Na czym polega płukanie zatok w domu?

Ważnym elementem leczenia stanów zapalnych zatok, jest usunięcie wydzieliny zalegającej w ich wnętrzu. Lekarz może zaproponować płukanie zatok w warunkach szpitalnych, np. z wykorzystaniem metody Hydrodebrider. Płukanie zatok nazywane jest również irygacją. To prosty zabieg, który można wykonać w warunkach domowych. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest wykorzystanie dostępnych w aptece specjalnych butelek i roztworów do płukania zatok. W preparatach do irygacji można znaleźć m.in. chlorek sodu, dwuwęglan sodu czy sole nieorganiczne. Dostępne w aptece proszki służą sporządzeniu roztworu:k 

– izotonicznego, czyli o zawartości soli porównywalnej do jej fizjologicznego stężenia w organizmie (0,9% NaCl). Taki roztwór ma za zadanie oczyścić zatoki z kurzu i drobnoustrojów oraz dodatkowo nawilżyć błonę śluzową nosa i zatok.

– hipertonicznego, czyli o wyższym stężeniu soli, niż jej fizjologiczne stężenie w organizmie (> 0,9 NaCl). Dzięki podwyższonemu stężeniu roztworu możliwe jest zmniejszenie obrzęku błon śluzowych.

płukanie zatok w domu czym płukać zatoki jak płukać zatoki poprawnie

Jakie zalety ma płukanie zatok w domu?

Domowe, niefarmakologiczne metody są bardzo pomocne, jako wspomaganie leczenia zatok. Każdy, kto doświadczył bólu zatok, wie, jak bardzo potrafi być dokuczliwy. Możliwość skorzystania z domowych metod łagodzenia objawów wydaje się więc niezastąpiona. Płukanie zatok w domu ma niewątpliwie wiele zalet, a należą do nich:

– łagodzenie dolegliwości bólowych,

– zmniejszenie stanu zapalnego,

– zmniejszanie uczucia zatkanego nosa,

– usunięcie zalegającej w zatokach wydzieliny,

– nawilżenie błony śluzowej nosa.

Czy płukanie zatok sprawdzi się u każdego?

Domowe sposoby bywają bardzo pomocne w łagodzeniu dolegliwości. Nie zawsze jednak mają wpływ na przyczynę bólu zatok. Jeśli nie zdecydujemy się na kompleksową diagnostykę, możemy spodziewać się nawracających stanów zapalnych. Konsultacja u lekarza laryngologa pozwoli ustalić przyczynę nieustających dolegliwości. Kolejnym krokiem będzie wdrożenie zaproponowanego przez specjalistę leczenia. Postępowanie może być różne w zależności od zdiagnozowanej przyczyny. Lekarz może zaproponować np. funkcjonalną endoskopową operację zatok (FESS), korektę skrzywionej przegrody nosowej czy płukanie zatok metodą Hydrodebrider. W niektórych przypadkach konieczne będzie połączenie kilku tych zabiegów, aby całkowicie usunąć problem. Wybór doświadczonego lekarza jest gwarancją odpowiednio dobranego leczenia.