Bolesność w obrębie jamy ustnej zdecydowanie obniża komfort zwyczajnego funkcjonowania. Gryzienie pokarmów czy nawet przełykanie śliny jest utrudnione przez rozwijającą się bolesną zmianę w jamie ustnej. Takie uciążliwości mogą towarzyszyć wystąpieniu owrzodzenia zwanego aftą. Co to jest afta? Jakie są jej przyczyny? I jak wygląda leczenie? Dowiedz się więcej!
Co to jest afta?
Afta to niewielka nadżerka występująca na powierzchni błony śluzowej języka, policzka czy wargi, a także okolicy podjęzykowej. Może występować pojedynczo lub tworzyć skupiska owrzodzeń. Jej powierzchnia często jest pokryta nalotem, który może przybierać barwę białawą, żółtą bądź szarawą. Nierzadko dookoła widoczna jest obwódka zapalna. Afta może utrzymywać się u pacjenta od kilku dni do nawet kilku tygodni. Zależy to m.in. od higieny jamy ustnej i unikania czynników, które doprowadziły do powstania owrzodzenia.
Przyczyny występowania aft w jamie ustnej
Wydaje się, że jednoznaczna przyczyna pojawienia się afty w jamie ustnej nie została dotąd ustalona. Jednak lekarze są zgodni, że istnie szereg czynników, które są odpowiedzialne za występowanie nadżerek na błonie śluzowej jamy ustnej. Należą do nich m.in:
– alergia,
– stres,
– stosowanie silnych antybiotyków,
– aparat ortodontyczny kaleczący błonę śluzową,
– nieprawidłowo dopasowana proteza,
– próchnica,
– niewłaściwa higiena jamy ustnej.
Nie bez znaczenia jest również palenie papierosów. Pozostanie przy nałogu, może sprzyjać nawracającym aftowym zapaleniom jamy ustnej. Warto również uważać na spożywanie gorących napojów i posiłków. Co więcej, wysokie temperatury mogą uszkadzać śluzówkę i prowadzić do powstawania nadżerek w jej obrębie. Pacjenci stosujący wziewne leki przeciwastmatyczne zawierające steroidy powinni pamiętać o płukaniu jamy ustnej po każdym przyjęciu leku. W innym wypadku również wzrasta ryzyko powstania owrzodzeń w jamie ustnej.
Afta – jak skutecznie leczyć?
Przede wszystkim pierwszym etapem leczenia powinno być wyeliminowanie czynników, które mogły doprowadzić do powstania afty. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele preparatów w różnej postaci, które łagodzą dolegliwości bólowe i przyspieszają regenerację błony śluzowej. Dlatego w leczeniu afty można zastosować:
– żele,
– spraye,
– pasty,
– płyny do płukania jamy ustnej.
Żele, pasty oraz spraye izolują owrzodzenie, otaczając je powłoczką preparatu. Dzięki temu ułatwiają gojenie i przyspieszają regenerację błony śluzowej. Dodatkowo płyny do płukania mają za zadanie odkazić obolałe miejsca i zapobiec dalszemu zakażeniu.
Domowe sposoby na afty
Poza preparatami, które można zakupić w aptece, warto wypróbować domowe metody wspomagania leczenia aft. W tym celu można dodatkowo zastosować:
– płukanki z naparów ziołowych, np. szałwii lub rumianku.
– okłady z wody utlenionej, nasączonej np. na sterylny gazik lub patyczek higieniczny.
– okłady z torebki herbaty, które mają działanie ściągające i osuszające.
– płukanki z roztworu soli, które będą działały przede wszystkim odkażająco.
Zarówno apteczne, jak i domowe sposoby mają zazwyczaj pozytywne działanie. Jeśli jednak dokuczają Ci nawracające afty w jamie ustnej, nie zwlekaj z wizytą u lekarza. W takim sytuacjach może być konieczne włączenie ogólnoustrojowego leczenia.