W ostatnich dniach złota polska jesień ustąpiła miejsca znacznie brzydszej, zimowej wręcz aurze. Tym samym coraz więcej z nas skarży się na takie dolegliwości jak zatkany nos, katar czy też ból gardła. W jaki sposób można jednak stwierdzić, że męczy nas faktycznie pospolite przeziębienie, a nie alergiczny nieżyt nosa, który w potocznym języku określamy po prostu jako alergia? Odpowiedź nie jest niestety taka prosta, jak mogłoby się powszechnie wydawać. O ile przyczyny przeziębienia i alergii są zupełnie inne – przeziębienie wywołują wirusy, a alergiczny nieżyt nosa wynika z uczulenia oraz działania substancji zwanej histaminą, o tyle objawy bywają zaskakująco podobne.
Co przeziębienie i alergia?
Zarówno w przypadku alergicznego nieżytu nosa i przeziębienia chory kicha, skarży się na wodnisty katar i zatkany nos, zdarza się również, że zarówno osoby przeziębione jak i te z alergią są zmęczone. Cechą wspólną dla obu przypadłości jest fakt, że dotknięci zazwyczaj nie odczuwają bólu głowy z tego powodu.
Czy w takim razie alergiczny nieżyt nosa różni się czymkolwiek od przeziębienia?
Tak – pomimo wielu podobieństw jest jednak kilka rzeczy, które pozwalają odróżnić przeziębienie od nieżytu alergicznego. Jedną z najbardziej charakterystycznych cech alergii jest łzawienie, swędzenie nosa i oczu, które to nie występują w przypadku przeziębienia. Kaszel, ból gardła i nosa oraz niska gorączka sugerują z kolei, że jesteśmy przeziębieni. Należy wspomnieć również, że przeziębienie trwa zwykle od 3 do 10, góra 14 dni, kiedy alergia trwa zazwyczaj dłużej, nawet kilka miesięcy.
Czy pora roku gra jakąkolwiek rolę?
Tak – przeziębienie zazwyczaj występuje w miesiącach jesiennych, zimowych i wczesnowiosennych, kiedy to alergiczny nieżyt nosa występuje przez cały rok. W zależności od tego, na co jesteśmy uczuleni, będziemy mieli objawy w różnych miesiącach. I tak na przykład jeżeli jesteśmy uczuleni na pyłki brzóz, to objawy będziemy mieli przede wszystkim w kwietniu. Jeżeli nasz organizm nadmiernie reaguje na dąb, to na alergię będziemy się skarżyć przede wszystkim na przełomie kwietnia i maja.
Jak radzić sobie z przeziębieniem?
W przypadku przeziębienia należy odpoczywać, wysypiać się, pić dużo płynów, powstrzymać się od pracy. W aptece istnieje wiele dostępnych bez recepty kropli i sprayów do nosa. Pamiętaj aby przed ich kupnem i zastosowaniem należy jednak skonsultować się z lekarzem. Wskaże on najbezpieczniejszy produkt oraz poinstruuje Cię jak często z niego korzystać. Pamiętaj, że te same substancje działające przeciwgorączkowo i przeciwbólowo takie jak paracetamol czy ibuprofen mogą występować pod różnymi nazwami handlowymi. Przed ich ewentualnym zażyciem upewnij się, jaka substancja czynna znajduje się w leku. Istnieje niestety dość dużo doniesień o przypadkowych przedawkowaniach leków, kiedy chory nieumyślnie brał te same leki myśląc, że bierze zupełnie inne substancje lecznicze.
Jak radzić sobie z alergią?
W przypadku alergicznego nieżytu nosa lekarz zazwyczaj zaleca unikanie alergenów oraz płukanie nosa solą fizjologiczną. Lekarz często zaleca również używanie sterydów donosowych lub doustnych leków przeciwhistaminowych takich jak cetyryzyna czy loratadyna. Jeżeli alergiczny nieżyt nosa męczy nas długo warto rozważyć konsultację alergologiczną z wykonaniem testów punktowych. Należy zgłosić się do laryngologa, jeżeli:
- dochodzi u nas do krwawienia z nosa,
- przewlekłego zapalenia zatok przynosowych,
- objawy są jednostronne.
Jak uchronić się przed przeziębieniem?
Należy zadbać o swoją odporność – pomoże nam w tym jedzenie dużych ilości warzyw i owoców, wysiłek fizyczny taki jak spacer. Częste wietrzenie pomieszczeń pomaga w ograniczeniu liczby drobnoustrojów w powietrzu. Ważne jest też wysypianie się, które bardzo często utrudnione jest przez mniej lub bardziej nasilone chrapanie. Dlatego też warto rozważyć konsultację laryngologiczną aby wreszcie pozbyć się tego uciążliwego problemu.