Praktycznie każda z chorób, szczególnie niewyleczona, może zakończyć się powikłaniami. Te z kolei niekoniecznie będą występowały w bliskiej okolicy chorego narządu. Tak jak w przypadku zapalenia migdałków, następstwa powikłań mogą dotyczyć nawet serca czy nerek. Powikłania po zapaleniu migdałków – skąd się biorą i jak im zapobiegać?
Gdzie i po co są migdałki?
Migdałki to skupisko tkanki układu limfatycznego zlokalizowane w jamie ustne i gardle. Pełnią funkcję odpornościową i chronią organizm przed wnikającymi bakteriami i wirusami. Ponieważ gardło stanowi wspólną część dla układu oddechowego i pokarmowego, więc ono, jak i elementy w jego obrębie, są narażone na czynniki chorobotwórcze pochodzące z obu dróg. Zarówno wdychane, jak i przyjmowane wraz z pokarmem. Do najczęściej zainfekowanych migdałków należą te znajdujące się na podniebieniu. Wynika to z ich szczelinowatej budowy oraz lokalizacji na skrzyżowaniu dwóch dróg – oddechowej i pokarmowej.
Przewlekłe zapalenie migdałków
Podstawową rolą migdałków jest ochrona organizmu przed infekcjami. Natomiast w obliczu bakterii, a zwłaszcza paciorkowców, migdałki tracą tę zdolność. Sprzyja to rozwojowi infekcji, która z kolei może prowadzić do przewlekłego zapaleni. Jest to stan, w którym ból gardła i powiększone migdałki utrzymują się nawet powyżej 3 miesięcy. Niekiedy do objawów dochodzi zalegająca w kryptach wydzielina oraz stan podgorączkowy.
Od gardła do nerek, czyli powikłania po zapaleniu migdałków
Niestety, niewyleczone i utrzymujące się zapalenie, a szczególnie to przewlekłe, może przyczyniać się do roznoszenia patogenów do innych narządów organizmu. Dojdzie do tego, kiedy czynniki chorobotwórcze przedostaną się z migdałków do krwiobiegu, a stamtąd do innych tkanek. W wyniku zaniedbania infekcji i rozprzestrzenienia się wirusów lub bakterii może dojść do zapalenia:
- ucha środkowego
- zatok
- nerek
- stawów
- mięśnia sercowego
- czy gorączki reumatycznej
Zapalenie migdałków ma także znaczący wpływ na obecne już w naszym organizmie choroby autoimmunologiczne, jak cukrzyca czy reumatoidalne zapalenie stawów (RZS).Powikłania po zapaleniu migdałków mogą być groźne nie tylko dla Twojego zdrowia, ale w niektórych przypadkach – również życia.
Jak zapobiec powikłaniom po zapaleniu migdałków?
Nie trudno zauważyć, że ignorowanie zapalenia migdałków niesie za sobą wiele groźnych powikłań. Równie częstym, ale stosunkowo niegroźnym w porównaniu do innych, są ropnie powstające w obszarze okołomigdałkowym. Swój początek mają zazwyczaj w nieprawidłowo leczonym zapaleniu migdałków. Dlatego zapobiegając powikłaniom po zapaleniu migdałków, należy skupić się przede wszystkim na wyleczonej do końca infekcji. Systematyczne stosowanie przepisanych leków, w odpowiedniej dawce i przez taką ilość dni, jaką zalecił lekarz – to pierwszy krok do prawidłowo wyleczonych migdałków. Jeśli bakteryjne zakażenie migdałków nawraca kilka razy w roku – warto rozważyć zabieg usunięcia migdałków. Dzięki temu masz szansę nie dowiedzieć się czym są powikłania po zapaleniu migdałków.