Laryngologia jest wąską specjalizacją medyczną, której historia sięga początków XX wieku i jest połączeniem medycyna chirurgicznej i niezabiegowej. W dzisiejszych czasach z względu na charakter i częstość chorób jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych specjalizacji i wielu z nas miało okazję odwiedzić lekarza laryngologa.
Laryngologia – skąd taka nazwa?
Nazwa specjalizacji – Laryngologia, a właściwie otorynolaryngologia (taka jest pełna nazwa tej dziedziny medycznej) – pochodzi z greki i oznacza kolejno:
- Ucho („otos”, „oros”)
- Nos („rhinos”, „rynos”)
- Krtań („laryngos”)
I dochodzi jeszcze gardło („pharyngos”), którego nie ma w nazwie Jak widzimy laryngologia to specjalizacja, która zajmuje się chorobami uszu, nosa, gardła i krtani.
Laryngologia – dodatkowe specjalizacje
Choć pozornie laryngologia jest bardzo wąską specjalizacją, jest ona na tyle szeroka, że konieczne było wyodrębnienie poszczególnych działów. Dzięki temu możliwe jest, aby laryngolog mógł się skupić na konkretnych schorzeniach i problemach pacjenta. W placówkach specjalistycznych można skorzystać z usług lekarzy, którzy zajmują się wąskim obszarem laryngologii, np. zatokami, czy migdałkami. Wśród specjalizacji w obrębie laryngologii, należy wyróżnić:
- audiologię – zajmuje się on głównie różnymi nieprawidłowościami słuchu , np. niedosłuchem czy szumami usznymi
- otochirurgię – leczenie chirurgiczne chorób uszu,
- rynologię – zajmuje się kompleksowym diagnozowaniem i leczeniem schorzeń nosa oraz zatok przynosowych,
- rynochirurgię – operacyjne leczenie chorób nosa i zatok (zapalenia, deformacje, nowotwory itp.)
- laryngologię onkologiczną – chirurgia chorób onkologicznych (uszu, nosa, gardła i krtani)
- chirurgię podstawy czaszki,
- neurootologię – jest to dość nowa specjalizacja, pochodząca z neurologii. Zajmuje się ona profilaktyką, diagnozą oraz leczeniem zaburzeń równowagi i słuchu, a także ich związków z centralnym i obwodowym układem przedsionkowym i słuchowym;
- foniatrię – zajmuje się on zaburzeniami mowy i głosu,
- otolaryngologię dziecięcą – schorzenia laryngologiczne u dzieci.
Jakie schorzenia leczymy u laryngologa
Laryngolog przede wszystkim zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób ucha, nosa, krtani i gardła oraz innych narządów głowy i szyi. Jego specjalnością są m.in. choroby ucha i kości skroniowej, schorzenia w obrębie nosa i zatok przynosowych, a także stany chorobowe jamy ustnej, gardła, krtani i tchawicy oraz szyi i przyległych struktur.
Z jakimi problemami należy zgłosić się do laryngologa ?
Laryngolog może nam pomóc w wielu powszechnych dolegliwościach. Najczęściej zgłaszamy się na wizytę z następującymi objawami:
- bóle gardła,
- katary i trudności w oddychaniu przez nos,
- bóle uszu, niedosłuch i szumy uszne,
- bóle głowy,
- krwawienia z nosa,
- chrypka, duszności,
- guzy i obrzęki w okolicy głowy i szyi
- zawroty głowy
- ciała obce w uchu, nosie, gardle, krtani i przełyku
Inne objawy i choroby, które leczy laryngolog
Poza wymienionymi wyżej objawami laryngologia zajmuje się także schorzeniami, które nie zawsze są wiązane tą specjalnością. Należą do nich:
- Chrapanie i bezdechy senne – laryngolog stanowi ważne ogniwo w diagnostyce, a także leczeniu chrapania i zaburzeń oddychania w czasie snu.
- Nowotwory skóry i inne zmiany skórne i obrębie głowy i szyi – precyzyjna chirurgia skóry twarzy z elementami chirurgii plastycznej również leży w kompetencjach laryngologa zabiegowego,
- Złamania i deformacje nosa – nie tylko skrzywienia przegrody nosa, ale także deformacje nosa zewnętrznego mogą być leczone przez laryngologów w tzw. operacji funkcjonalno-estetycznej nosa,
- Guzy podstawy czaszki – chirurgia endoskopowa guzów na pograniczu zatok, gardła i czaszki, tzw. guzów podstawy czaszki, często odbywa się przy czynnym udziale laryngologa
- Operacje rekonstrukcyjne i przeszczepy narządów głowy i szyi są wykonywane w zespołach lekarzy, w których ważną rolę odgrywają laryngolodzy
- Leczenie niedosłuchów poprzez wszczepianie implantów słuchowych
Głównymi kierunkami działania doktora Tomasza Grzegorzka są:
- rynologia i rynochirurgia – choroby nosa i zatok, operacje funkcjonalno-estetyczne nosa,
- operacje endoskopowe zatok
- diagnostyka i leczenie operacyjne chrapania i zaburzeń oddychania w czasie snu
- chirurgia nowotworów i zmian skórnych na twarzy i szyi
- operacje guzów jamy ustnej, gardła, krtani i szyi
Jak widać laryngologia to bardzo szerokie pojęcie. Obejmuje ono zarówno Poradnię Laryngologiczną, z którą mamy styczność praktycznie na co dzień jak i wysokospecjalistyczne placówki i procedury medyczne, które wykonuje wąska grupa lekarzy laryngologów. Dlatego, dla skuteczności leczenia, jest bardzo istotne, aby trafić do ośrodka odpowiedniego dla choroby lub objawów, jakie mamy leczyć.