Katar w Wigilię – szybkie sposoby na przeziębienie w Święta

szybkie sposoby na przeziębienie w święta

Katar i zatkany nos spadają na nas jak grom z jasnego nieba. Najgorzej, kiedy pojawiają się w ważnym dla nas dniu lub przed rodzinną uroczystością. Takim nieodpowiednim momentem może być Wigilia. Co zrobić, kiedy katar i zatkany nos pojawiają się w Wigilię?  Szybkie sposoby na przeziębienie. Odpowiadamy jak sobie z nim poradzić.

Szybkie sposoby na przeziębienie 

Jeśli zaczynamy się czuć słabiej na kilka dni przed świętami, warto od razu wdrożyć pewne sposoby przyspieszające Twój powrót do formy. Pamiętaj jednak, że nic nie zastąpi wizyty u lekarza i dobrania odpowiedniego leczenia! Jeśli jednak czujesz, że to tylko lekkie przeziębienie, możesz zacząć od wypróbowania domowych sposobów. 

katar i zatkany nos w Wigilię

Domowe sposoby leczenia – dla kogo?

Kiedy najchętniej sięgamy po domowe sposoby na przeziębienie? Zdecydowanie, gdy wydaje nam się, że to dopiero początek infekcji i jesteśmy w stanie sami „zatrzymać” chorobę przez rozwinięciem się. Wielokrotnie również, odstrasza nas wizja czekania w kolejce na swoją wizytę u lekarza. A jak wiadomo, kolejki te, potrafią być szczególnie długie – zwłaszcza w okresie zimowym. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem będzie telewizyta u lekarza. Specjalista dobierze odpowiednią metodę leczenia, żeby szybko postawić Cię na nogi.

Katar i zatkany nos w Wigilię – jak sobie radzić?

Siedzenie przy stole i uczestniczenie w rodzinnej uroczystości jest bardzo nieprzyjemne, gdy dokucza nam katar, zatkany nos czy inne objawy przeziębienia. Czasami objawy rozpoczynają się wieczorem, dzień przed Wigilią. Co wtedy zrobić, kiedy następnego dnia czekają nas intensywne przygotowania do rodzinnej kolacji?

  1. Przede wszystkim – rozgrzewaj się! Ubierz się ciepło, nawet przebywając w domu. Wyjmij z szafy koce, a jeśli posiadasz – wykorzystaj termofor.
  2. Gorące napoje i ostre przyprawy pozwolą Ci dosłownie rozgrzać się od środka. Warto skorzystać z bogactwa przypraw i używać w okresie zimowym pikantnych przypraw. Bardzo dobre działanie przeciwzapalne ma także kurkuma i zawarta w niej kurkumina.
  3. Jeśli przeziębieniu towarzyszy gorączka, warto wypróbować chłodne okłady na czoło i najbardziej rozgrzane miejsca. 
  4. Czyste i nawilżone powietrze – to bardzo ważne! Zadbaj o to, aby w Twoim pokoju lub pomieszczeniu, gdzie przebywasz, powietrze było stale nawilżane. Możesz to zrobić za pomocą specjalnych nawilżaczy powietrza lub miski z wodą położonej przy kaloryferze.
  5. Inhalacje i płukanki na gardło. O zdrowotnych właściwościach inhalacji pisaliśmy już wcześniej. Równie dobrze sprawdzą się także płukanki na gardło, np. z solą lub ziołami. Nawilżą one wysuszoną śluzówkę gardła i pomogą poradzić sobie z jego podrażnieniem.

Jeśli domowe sposoby nie pomagają, a objawy infekcji utrzymują się, bądź nasilają – udaj się do lekarza lub skorzystaj z teleporady.

Jeśli podejrzewasz u siebie zakażenie koronawirusem, dowiedz się jak wygląda wizyta u laryngologa w czasie pandemii oraz jakie są dostępne testy na COVID-19.