Nos to najbardziej wysunięta część twarzy, dlatego często narażony jest na urazy. Kości nosowe uważa się za najczęściej podlegające złamaniom kości twarzy, a także trzecie co do częstości złamań w całym organizmie. Urazy nosa zdarzają się przede wszystkim podczas wypadków komunikacyjnych, wypadków w pracy, bójek czy uprawiania sportu. Urazowi mogą ulec również sąsiadujące z nosem kości twarzy, co powoduje występowanie dodatkowych objawów. Ważne jest, aby urazy nosa nie pozostawały bez konsultacji lekarskiej.
Najczęstsze urazy nosa
Nos zbudowany jest z elementów, które posiadają różną sprężystość, dlatego też jest dosyć elastyczny i urazy nosa o ograniczonej energii nie wywołują groźnych skutków. Większe obrażenia kończą się pęknięciem lub złamaniem stałych elementów nosa, głównie kości nosowych i części kości sąsiednich, co objawia się zniekształceniem nosa, przemieszczeniem do boku lub powstaniem zagłębienia w jego górnej części. Zazwyczaj towarzyszy temu krwawienie z nosa, obrzęk czy zasinienie skóry nosa i twarzy. Obrażenia nosa najłatwiej rozpoznać po pojawieniu obrzęku części miękkiej nosa, deformacji grzbietu nosa oraz trudności w oddychaniu.
Przyczyny urazów nosa
Do złamania nosa dochodzi najczęściej w wyniku obrażenia mechanicznego, podczas wypadku rowerowego, motocyklowego, czy samochodowego. Urazy nosa zdarzają się też jako skutek codziennych wypadków w pracy, np. poprzez uderzenie o ciężki przedmiot lub upadek na twardą powierzchnię. Częstą przyczyną są również różnego rodzaju bójki. Obrażenia nosa dotyczą także sportowców. Złamanie nosa uważa się za jeden z najczęstszych urazów w sportach walki.
Urazy nosa: objawy
Obrażenia powstające w obrębie nosa obejmują zazwyczaj część chrzęstną przegrody nosowej, tkanki miękkie nosa oraz tkanki kostne, które budują nos. W poważnych przypadkach urazy nosa obejmują również szczękę i żuchwę, gałki oczne, oczodoły, uszy, a także jamę ustną. Do najczęstszych objawów zalicza się:
- silny ból okolicy nosa,
- przemieszczenie się struktur kostnych,
- intensywne krwawienie z nosa,
- szybko narastający obrzęk wokół uderzonego miejsca,
- zasinienie twarzy,
- otwarta rana nosa,
- kłopoty z oddychaniem przez nos,
- łzawienie oczu,
- zaburzenia widzenia.
Skuteczne leczenia urazów nosa
Bezpośrednio po urazie w warunkach domowych można zastosować zimny okład na okolicę grzbietu nos. W celu ograniczenia obrzęku i lepszej oceny kształtu nosa można stosować miejscowo leki przeciwobrzękowe. Poważniejsze urazy nosa, takie jak złamania kości nosa z przemieszczeniem wymagają wykonania przez laryngologa repozycji, czyli nastawienia kości nosa oraz przegrody nosa. Zwykle wykonuje się ten zabieg w krótkotrwałym znieczuleniu dożylnym, czasami w pełnej narkozie. Po zabiegu na 2-3 dni zakłada się opatrunek wewnątrznosowy oraz wykonuje stabilizację grzbietu nosa za pomocą opatrunku gipsowego lub materiałów termoplastycznych. Repozycje można wykonać do 7 dni po urazie nosa. Jeżeli minie więcej czasu pacjent musi mieć wykonaną operację plastyczną i funkcjonalną nosa w późniejszym terminie.
Dlatego pamiętajmy żeby nie zwlekać z wizytą u lekarza po urazie nosa.
Należy dodać, że poważne urazy nosa i twarzy wymagają często leczenia skojarzonego laryngologa, chirurga szczękowo-twarzowego i okulisty.