Chrapanie i logopeda, czyli terapia miofunkcjonalna

Terapia miofunkcjonalna to program ćwiczeń używany do korygowania nieprawidłowej pracy mięśni języka, ust oraz ustnej części gardła w czasie odpoczynku, przeżuwania i połykania.

Wśród licznych metod niechirurgicznych w leczeniu zaburzeń chrapania i bezdechów sennych (pisałem o tym już wcześniej) coraz śmielej wymienia się terapię miofunkcjonalną, która jest najbardziej znana w Stanach Zjednoczonych. Jest to terapia stosowana od ponad 20 lat przez logopedów głównie w wadach wymowy. Ostatnio leczenie miofunkcjonalne jest coraz częściej stosowane jako wspomagająca metoda w walce z chrapaniem i zaburzeniami oddychania w czasie snu.

Terapia miofunkcjonalna – co to jest?

Terapia miofunkcjonalna opiera się na ćwiczeniach, mających za zadanie wzmocnić mięśnie w części ustnej gardła i język. Dodatkowo poprawiają ułożenie języka w ustach. Przykładowo, gdy język w ustach w stanie spoczynku powinien dotykać czubkiem podniebienia twardego, zaraz za górnymi, przednimi zębami.
Terapia miofunkcjonalna jest nieinwazyjna, dostępna dla każdego i nie niesie ze sobą żadnego ryzyka.

Początkowo ćwiczenia powinny być prowadzone pod kontrolą doświadczonego logopedy. W późniejszym okresie można je wykonywać samodzielnie i jedynie okresowo konsultować się ze specjalistą.

Terapia miofunkcyjna: ćwiczenia


Ćwiczenia w terapii miofunkcjonalnej mogą być stosowane przez dorosłych oraz dzieci od 6 roku życia. Każde z opisanych ćwiczeń powinno być powtórzone 10 razy. Najlepiej, gdy cały zestaw jest powtarzany od 2 do 5 razy każdego dnia. W sumie powinno się poświęcać tym ćwiczeniom 30 minut dziennie. Terapia miofunkcjonalna powinna być powtarzana każdego dnia przez 6 do 18 miesięcy w zależności od efektów.

Poniżej podaję podstawowe ćwiczenie terapii miofunkcjonalnej, która mogą być przydatne jako leczenie wspomagające w chrapaniu i bezdechach sennych:

 1. Język do góry
  Umieść czubek języka na twardym podniebieniu ust, zaraz za górnymi, przednimi zębami i zacznij pchać go do góry przez 5 sekund. Powtórz 10 razy.
 2. Język do nosa
  Wystaw język i spróbuj dotknąć jego koniuszkiem czubka nosa, wytrzymaj tak przez 10 sekund. Powtórz 10 razy.
 3. Język do brody
  Wystaw język i spróbuj polizać czubek brody, wytrzymaj przez 10 sekund po czym odpocznij. Powtórz 10 razy.
 4. Język w lewo
  Wystaw język i przesuń go najdalej jak możesz w lewą stronę, wytrzymaj przez 10 sekund, po czym odpocznij. Powtórz 10 razy.
 5. Język w prawo
  Wystaw język i przesuń go najdalej jak możesz w prawą stronę, wytrzymaj przez 10 sekund, po czym odpocznij. Powtórz 10 razy.
 6. Rolowanie języka
  Zroluj język w rulonik, tak by jego boki kierowały się do siebie. Wystaw język najdalej jak możesz, po czym odpocznij. Powtórz 10 razy.
 7. Mlaśnięcia językiem
  Wykonaj głośne mlaśnięcie językiem o podniebienie. Powtarzaj przez 15 sekund w 10 seriach.
 8. Naciskanie językiem na łyżeczkę
  Pchaj mocno koniuszek języka w łyżeczkę trzymaną przed ustami. Utrzymaj język w tej pozycji przez 10 sekund. Język ma być prosty, nie pozwól mu opadać w dół. Powtórz 10 razy.
 9. Trzymanie łyżeczki ustami
  Umieść metalową łyżkę między ustami (trzonkiem w stronę gardła) i utrzymaj ją w miejscu za pomocą jedynie ust przez 10 sekund. Nie trzymaj łyżki między zębami. Staraj się ją utrzymać równolegle do podłogi. Gdy twoja siła wzrośnie, będziesz mógł umieszczać na łyżce dodatkowe obciążenia (np. kostki cukru). Powtórz 10 razy.
 10. Trzymanie guzika ustami
  Ćwiczenie dla dzieci i dorosłych, którym nie grozi połknięcie guzika. Przywiąż guzik do kawałka sznurka o długości co najmniej 10 cm. Umieść guzik między zębami i ustami. Przyciśnij usta mocno do siebie i pociągnij za sznurek, nie pozwalając mu się wyśliznąć. Ciągnij przez 10 sekund, a następnie rozluźnij. Powtórz 10 razy. By zwiększyć trudność, umieść guzik płasko między ustami.

Terapia miofunkcyjna: instrukcje

Dokładne instrukcje z ilustracjami i filmikami do ćwiczeń dostępne poniżej:

http://www.myofunctionaltherapy.blogspot.ie/

Informacje o specjalistach w Polsce:

www.miofunkcjonalna.pl