Usta wydają się ważną częścią naszego ciała. Pozwalają przyjmować pokarmy, a także komunikować się z innymi. Dolegliwości ze strony jamy ustnej mogą być przykre dla pacjentów, bo uniemożliwiają wykonywanie tych pozornie podstawowych czynności. Nic więc dziwnego, że szukamy wtedy pomocy u specjalistów. Ból i pieczenie jamy ustnej mogą być spowodowane wieloma czynnikami. Te zaburzenia określamy jako stomatodynia. Do kogo można się z nimi zgłosić i dlaczego się pojawiają?
Kiedy bolą usta, czyli czym jest stomatodynia?
Zdrowa jama ustna nie powinna dostarczać nieprzyjemnych dolegliwości. Stany bólowe z jej okolicy są ciężkie do przeoczenia i zdecydowanie mogą niepokoić pacjenta. Stomatodynia to inaczej zespół piekących ust (BMS – burning mouth syndrome). Jak sama nazwa wskazuje, objawia się on dolegliwościami ze strony jamy ustnej, takimi jak pieczenie lub uczucie palenia. Wśród zespołu piekących ust możemy wyróżnić stomatodynię:
Samoistną | Wtórną, objawową |
o nieznanych przyczynach jej wystąpienia. | przyczyna może być miejscowa lub ogólnoustrojowa. |
Wśród przyczyn miejscowych możemy z pewnością wyróżnić zły stan higieniczny jamy ustnej, ale także drażnienie błony śluzowej przez uzupełnienia protetyczne. Pieczenie i uczucie palenia mogą pojawiać się jako objawy reakcji alergicznej, np. w uczuleniu na orzechy ziemne. Podobna sytuacja może wystąpić podczas przyjmowania leków stosowanych miejscowo w jamie ustnej. Z kolei do ogólnoustrojowych czynników prowadzących do problemu, jakim jest stomatodynia, możemy zaliczyć zaburzenia hormonalne, infekcje wirusowe, bakteryjne i grzybicze, a także niedokrwistości i zaburzenia neurowegetatywne.
Stomatodynia i jej objawy
Stomatodynia powoduje szereg objawów, które z pewnością są nieprzyjemne dla pacjenta. Należą do nich zaburzenia smaku, zwłaszcza słonego i kwaśnego. Towarzyszyć temu może mrowienie w jamie ustnej, kucie oraz uczucie suchości. Pacjenci skarżą się również na wzmożone wydzielanie śliny, czyli ślinotok. Podczas badania klinicznego w jamie ustnej mogą występować zaledwie niewielkie, widoczne zmiany, a w wielu przypadka śluzówka jamy ustnej pozostanie niezmieniona. To od doświadczenia lekarza laryngologa będzie zależało postawienie właściwego rozpoznania. Często pacjenci zgłaszają się do specjalisty z takimi objawami, kiedy poprzedza je wizyta u stomatologa. Jest to niejednokrotnie związane z zastosowanym znieczuleniem, usunięciem zęba lub założeniem protezy. Jednak przy diagnozowaniu problemu należy wziąć pod uwagę inne, miejscowe i ogólnoustrojowe schorzenia.
Leczenie bólu w jamie ustnej
W zależności od problemu, jaki dotyka pacjenta skarżącego się na piekący ból w jamie ustnej, możemy brać pod uwagę inne możliwości leczenia. Poza objawowym leczeniem nieprzyjemnych dolegliwości powinniśmy przede wszystkim skupić się na leczeniu przyczyny. Jeśli powodem wystąpienia opisanych objawów są niedobory witamin, skuteczne będzie suplementowanie ich w postaci leków doustnych. W niektórych przypadkach może być także konieczne zastosowanie leczenia zaburzeń hormonalnych, hematologicznych lub wdrożenie leków antyhistaminowych w przypadku reakcji alergicznych. Lekarz laryngolog ma największą wiedzę dotyczącą stanów chorobowych jamy ustnej, dlatego to właśnie do niego powinniśmy się zgłosić z takimi problemami. W diagnostyce może być konieczne przeprowadzenie badań krwi, m.in. morfologii z rozmazem, poziomu witamin lub badań w kierunku infekcji bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych. Na wizytę u doświadczonego lekarza laryngologii możesz umówić się w Klinice Angelius w Katowicach u dr Tomasza Grzegorzka. Zapraszamy do kontaktu!