Czym dokładnie jest rynoseptoplastyka?

Nos to ważny element drogi oddechowej. Jego obecność usprawnia proces przepływu powietrza, nawilża je i oczyszcza z drobnoustrojów. Właśnie dlatego nieprawidłowości w budowie nosa sprawiają nam wiele trudności, nawet przy tak prostej czynności, jaką jest oddychanie. Swobodny oddech to prosta sprawa, lecz nie każdy może jej doświadczyć, jeśli zmaga się z nieprawidłową funkcją czynnościową nosa. Powodów jest wiele, ale wielokrotnie wystarczy jedno rozwiązanie: rynoseptoplastyka. 

rynoseptoplastyka operacja plastyczna nosa kto powinien ją wykonać

Rynoseptoplastyka – (nie)zwykła korekcja nosa

Rynoseptoplastyka to inaczej operacyjna korekcja nosa, będąca zabiegiem funkcjonalno-estetycznym. Wyróżnia ten rodzaj korekcji to przede wszystkim połączenie zabiegów – obejmujących poprawę zarówno estetyki nosa, jak i jego funkcjonalności. To, co niewątpliwie należy do zalet rynoseptoplastyki to:

– zachowanie struktur nosa w możliwie niezmienionym stanie,

– poprawione tkanki miękkie opieramy na zachowanych strukturach chrzęstnych i kostnych nosa,

– przemieszczenie istniejących tkanek, zamiast ich usuwania.

Operacja funkcjonalno-estetyczna nosa – dla kogo?

Rynoseptoplastyka to zabieg, który można wykonać u pacjentów zgłaszających problemy z oddychaniem, a także tych, którzy są niezadowoleni z wyglądu swojego nosa. Do przeprowadzenia operacyjnej korekcji nosa skłaniają pourazowe oraz pooperacyjne deformacje nosa, które negatywnie wpłynęły na jego wygląd oraz funkcjonowanie. Podczas zabiegu możliwe jest również zmniejszenie małżowin nosowych czy przywrócenie prawidłowego ustawienia przegrody nosowej.  Rynoseptoplastyka pozwala nie tylko przywrócić swobodny oddech przez nos, ale także poprawi jego wygląd zewnętrzny.

na czym polega rynoseptoplastyka nosa?

Jak wygląda rynoseptoplastyka?

Podczas konsultacji przed zabiegiem powinieneś przedstawić lekarzowi swoje oczekiwania względem wyglądu nosa oraz dokuczliwych objawów. Pozwoli to na dopasowanie przebiegu operacji do Twoich potrzeb i oczekiwań. Rynoseptoplastyka wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym, dla pełnego komfortu pacjenta. Dr Tomasz Grzegorzek jest specjalistą w zakresie nieinwazyjnych metod operacyjnych i wykorzystuje podczas swoich zabiegów sprzęt endoskopowy, a także urządzenia do piezochirurgii oraz radiochirurgii. Małoinwazyjna chirurgia w dziedzinie laryngologii umożliwia skrócenie czasu zabiegu oraz ograniczenie blizn pooperacyjnych i czasu rekonwalescencji. 

Po operacji zakładane są specjalne zewnętrzne opatrunki stabilizujące. Konieczne jest utrzymywanie ich przez około 10-12 kolejnych dni. Z kolei w dziurkach nosa umieszczane są opatrunki wykonane z gąbki, które usuwamy już w pierwszej dobie po zabiegu. Rynoseptoplastyka, chociaż wykonywana z użyciem najnowocześniejszych metod, to wciąż zabieg operacyjny. Dlatego istotne jest, aby po zabiegu stosować się do wszystkich zaleceń lekarza oraz przestrzegać zasad higieny. Nie bez znaczenia dla czasu rekonwalescencji i procesu gojenia jest także tryb życia. Przez pierwsze dwa tygodnie po operacji, pacjent może odczuwać dyskomfort oraz problemy z węchem. 

Umów się na konsultację, aby poznać możliwości operacji funkcjonalno-estetycznej nosa!