Wakacyjne złamanie nosa – jak naprawić złamany nos?

złamanie nosa na rowerze jak naprawić złamany nos

Nadchodzący okres wakacji oraz ładna pogoda sprzyjają uprawianiu sportów na świeżym powietrzu. Ten czas to także zwiększona ilość kontuzji, również w obrębie czaszki. Upadki podczas sportowych aktywności zdarzają się stosunkowo często, a skutki niewyleczonych kontuzji mogą długo utrudniać funkcjonowanie. Jednym z nieprzyjemnych urazów jest złamanie nosa. Złamanie nosa w wakacje – jak naprawić złamany nos?

Jakie objawy daje złamany nos?

Złamany nos jest bolesnym urazem, który może nastąpić przy upadku na twarz lub uderzeniu ciężkim przedmiotem w tę okolicę. Może się to stać podczas przewrócenia na rowerze lub uderzenia piłką np. podczas gry w siatkówkę. Jakie objawy daje złamany nos?

– silny ból w okolicy nosa,

– intensywne krwawienie,

– zasinienie twarzy,

– utrudnione oddychanie przez nos,

– przemieszczenie struktur kostnych,

– zaburzenia widzenia.

złamanie nosa podczas gry w siatkówkę operacja złamanego nosa

Najczęstsze urazy nosa 

Złamanie nosa może się różnić w zależności od siły uderzenia. Struktury nosa są dość elastyczne i urazy o niewielkiej energii uderzenia nie doprowadzą do złamania. Należy mieć jednak na uwadze, że większa siła skierowana w stronę twarzy i nosa może spowodować jego złamanie oraz odkształcenie. Najczęstsze urazy nosa to nie tylko złamanie nosa, ale także:

– przemieszczenie nosa do boku,

– powstanie zagłębienia w grzbiecie nosa,

– zniekształcenia nosa, 

– przestawienie przegrody nosowej. 

złamanie nosa z przemieszczeniem co zrobić

Jak naprawić złamanie nosa? – Pierwsza pomoc

Nie podlega dyskusji, że poważne wypadki i urazy czaszki wymagają konsultacji lekarskiej, a często również wizyty w szpitalu. Zanim jednak poczynimy takie kroki, istotna jest pierwsza pomoc zaraz po zdarzeniu. Polega ona na:

  1. Ułożeniu chorego w pozycji siedzącej, z głową pochyloną lekko ku dołowi, co uniemożliwi spływanie krwi do gardła.
  2. Chłodne okłady na czoło i kark.
  3. Możliwe jest również podanie choremu leków przeciwbólowych.

Z reguły złamanie nosa zrasta się samo i nie wymaga większej ingerencji. Jednak często wygląd nosa po złamaniu ulega zmianie i wtedy pojawia się pytanie – co jeszcze możemy zrobić?

Złamanie nosa – operacje korekcji nosa

Złamany nos po zrośnięciu nie zawsze wraca do swojego poprzedniego wyglądu i kształtu. Odkształcenia, skrzywiona przegroda czy garb nosa – to tylko niektóre z estetycznych „powikłań”, które mogą nas spotkać po urazie nosa. Jeśli drażnią Cię te mankamenty w wyglądzie Twojego nosa, możesz skonsultować się z laryngologiem wyspecjalizowanym w operacyjnych korekcjach nosa. Takie zabiegi najczęściej spowodowane są powodami estetycznymi, ale także utrudnionym oddychaniem czy chrapaniem. Dodatkowo w zależności od rozległości zmian, podczas operacji korekcji złamania nosa następuje rekonstrukcja części chrzęstnej i/lub kostnej nosa. Nowoczesne techniki pozwalają na dostęp od wewnątrz nosa, dzięki czemu możemy uniknąć rzucających się w oczy blizn. Dlatego złamania nosa można naprawić – grunt to trafić na dobrego lekarza!