Opalanie skóry twarzy – czy to zdrowe?

opalanie skóry twarzy czy jest zdrowe?

Letnie upały skłaniają nas do przebywania na świeżym powietrzu i korzystania z uroków dobrej pogody. Jest to również czas urlopów i wakacyjnych wyjazdów. Nie stronimy od kąpieli słonecznych, a nawet uprawiając sporty czy wykonując prace porządkowe w ogrodzie – narażeni jesteśmy na promieniowanie słoneczne. Chociaż nasze ciało częściowo zakrywamy pod ubraniem, naszą twarz już niekoniecznie wystarczająco chronimy. Niewielu z nas pamięta o nakryciu głowy, a to z kolei nie zawsze bywa w 100% skuteczne. Czy opalanie skóry twarzy jest zdrowe?

Promieniowanie słoneczne – co warto o nim wiedzieć?

Promieniowanie słoneczne ma pozytywny wpływ na nasze samopoczucie oraz produkcję melaniny, a co za tym idzie – także witaminy D. Przebywanie na słońcu jest istotne dla naszego zdrowia, natomiast warto robić to z głową. Nadmierna ekspozycja na słońce, zwłaszcza w południowych godzinach, może grozić poparzeniem skóry. Promieniowanie słoneczne UV może powodować nieodwracalne uszkodzenia komórkowego DNA i w konsekwencji prowadzić do rozwoju nowotworów skóry. 

Warto pamiętać, że promieniowanie słoneczne, zwłaszcza UVA, jest obecne przez cały rok. Nawet w pochmurne dni jesteśmy narażeni na działanie promieni słonecznych. Chociaż stosowanie kremów z filtrami kojarzy nam się przede wszystkim z pobytem na plaży, powinno się to robić przez cały rok. Co więcej – promieniowanie UVA przenika przez szkło – dlatego przebywając w nasłonecznionym pokoju lub biurze, trzeba pamiętać o odpowiedniej ochronie skóry. 

opalanie skóry na twarzy czy warto to robić?

Czy opalanie skóry twarzy jest groźne?

Korzystanie ze słońca z umiarem nie powinno zaszkodzić naszej skórze. Istotne jest, aby przygotować się na kontakt z promieniowaniem słonecznym i zastosować odpowiednie kosmetyki z filtrem przeciwsłonecznym. Wysokość filtra SPF należy dostosować do swojego typu karnacji. Opalanie skóry twarzy również powinno się stosować z umiarem. Nasza twarz narażona jest na promieniowanie słoneczne przez cały rok, dlatego pielęgnacja tej części ciała jest bardzo istotna. Ważne jest odpowiednie nawilżanie skóry twarzy, ochrona w postaci nakrycia głowy, a także wyższe filtry przeciwsłoneczne w porównaniu z resztą ciała. Najczęściej zalecanym filtrem dla skóry twarzy jest SPF 50. 

Nadmierne opalanie skóry twarzy – jakie są konsekwencje?

Promieniowanie słoneczne powoduje fotostarzenie się skóry. Pod wpływem promieni słonecznych następują zmiany w ułożeniu elastyny oraz kolagenu. Skóra traci swoją jędrność, a na twarzy pojawiają się zmarszczki. Nadmierne opalanie skóry twarzy może również prowadzić do zaburzeń pigmentacji i powstawania nieestetycznych plam na policzkach czy nosie. Groźną konsekwencją niekontrolowanej ekspozycji twarzy na słońce jest zwiększenie ryzyka rozwoju nowotworów skóry. Rak skóry może rozwijać się wieloetapowo, rozpoczynając od niewielkich i niegroźnie wyglądających zmian przedrakowych. Powiększające się lub ciemniejące plamki na skórze należy skonsultować z lekarzem dermatologiem, a w przypadku skóry nosa i jego okolic zalecamy wizytę u laryngologa. Zwłaszcza zmiany o nieregularnych granicach lub nierównej powierzchni wymagają kontaktu ze specjalistą.