Ból to objaw, którego nikt z nas nie lubi. Może on być spowodowany urazem, toczącą się infekcją lub występować jako jedna z pierwszych oznak poważnej choroby. Ból w obrębie jamy ustnej, czyli warg, języka, gardła, a także ból podniebienia są dla nas bardzo nieprzyjemne, a nawet utrudniają mówienie oraz spożywanie pokarmów. Taki objaw powinien skłonić nas do tego, aby jak najszybciej udać się do specjalisty. O czym może świadczyć ból podniebienia? I do kogo udać się po pomoc? Odpowiadamy poniżej!
Choroby jamy ustnej – dentysta czy laryngolog?
Jaki lekarz zajmuje się chorobami jamy ustnej? Dla wielu pacjentów odpowiedź ta może wydawać się bardzo prosta – dentysta. Nic bardziej mylnego! Dentysta specjalizuje się w leczeniu chorób zębów oraz dziąseł. Mowa tutaj o stanach zapalnych miazgi zębowej, profilaktyce i leczeniu próchnicy, leczeniu wad zgryzu oraz usuwaniu ognisk zakażenia zębopochodnego. Jednak lekarzem, który zajmuje się leczeniem chorób jamy ustnej dotyczących migdałków, ślinianek, błon śluzowych, a także podniebienia, jest nie kto inny jak laryngolog. To właśnie do tego specjalisty zgłaszamy się po pomoc w zakresie objawów ze strony górnych dróg oddechowych. Również ból podniebienia, którego nie powinniśmy lekceważyć, musimy zgłosić na wizycie u specjalisty laryngologa.
Co oznacza ból podniebienia?
Bolesność okolicy podniebienia może mieć różne przyczyny. Częstym powodem, który powoduje bolesność podniebienia, jest uraz. Może on wynikać z uszkodzenia błony śluzowej podczas spożywania twardego pokarmu. Takie urazy mogą wystąpić, zwłaszcza gdy w kęsach pokarmu znajdą się kawałki kości, ości lub łupiny orzechów. Ból podniebienia połączony ze świądem oraz obecnością drobnych krostek na błonie śluzowej może wskazywać na stan alergii. Takie objawy występują często u osób uczulonych na pyłki, trawy i mogą się nasilać wiosną i latem. Sezon grzewczy w połączeniu z suchym powietrzem również nie jest przyjazny dla alergików i może prowadzić do podobnych dolegliwości.
Ból podniebienia może wynikać z obecności aft i nadżerek. Te niewielkie zmiany na błonie śluzowej pojawiają się z powodu niedoborów, nieleczonej próchnicy, przewlekłego stresu, zmian hormonalnych oraz chorób ogólnoustrojowych. Jeśli ból podniebienia występuje wraz z białym nalotem na języku i śluzówkach jamy ustnej, może to świadczyć o rozwijającym się drożdżakowym zapaleniu podniebienia. Silne dolegliwości bólowe i wyczuwalny guzek, najczęściej z owrzodzeniem mogą sugerować wzrost nowotworu podniebienia. Ze względu na swoje łatwo dostępne umiejscowienie jest to szybko diagnozowany nowotwór, a w jego leczeniu stosujemy metody chirurgiczne, jak i radioterapię oraz chemioterapię.
Jak uśmierzyć ból podniebienia?
Ból podniebienia może świadczyć o poważnych stanach chorobowych rozwijających się jamie ustnej. Właśnie dlatego nie warto go lekceważyć. Konieczna jest szybka wizyta u specjalisty, który na podstawie badania i dolegliwości postawi odpowiednią diagnozę. Ból podniebienia powinno się leczyć, usuwając przyczynę. Dlatego, aby pozbyć się uciążliwego objawu, należy rozpocząć leczenie aft, nadżerek, zapalenia jamy ustnej lub usunąć drażniący czynnik. Aby zmniejszyć obrzęk można spożywać napary ziołowe o działaniu ściągającym. Może to być szałwia, rumianek lub tymianek. Warto pamiętać, aby spożywane napoje i pokarmy były w letniej temperaturze, aby dodatkowo nie podrażniać bolesnego podniebienia.