Wraz z rozwojem choroby, w naszym organizmie następują pewne zmiany. Chociaż zazwyczaj negatywnie wpływają na nasze samopoczucie, pozwalają już na wczesnym etapie rozpoznać przyczynę. Szybko postawiona diagnoza umożliwia wprowadzenie odpowiedniego leczenia i poprawę samopoczucia. Niektóre objawy mogą pojawić się z dnia na dzień i nasilają się wraz z upływem czasu. Często zmianę samopoczucia zauważamy po przebudzeniu – ból gardła, zatkany nos czy bóle mięśni. Pierwszy z nich, czyli ból gardła, często skłania pacjentów do obejrzenia własnego gardła. To, co możemy wtedy zauważyć to często biały nalot na migdałkach. Co może oznaczać?
Skąd się bierze biały nalot na migdałkach?
Biały nalot na migdałkach zdecydowanie świadczy o toczącym się stanie chorobowym. Jednak w zależności od charakteru nalotu, jego lokalizacji oraz towarzyszących objawów, możemy spodziewać się różnych jednostek chorobowych. Najczęstszą przyczyną jest ostre zapalenie migdałków podniebiennych. W przypadku dorosłych ma ono najczęściej (bo aż w 85%) etiologię wirusową. Biały nalot na migdałkach u dorosłych powodują także infekcje bakteryjne Streptococcus pyogenes. Zarówno angina o podłożu wirusowym, jak i bakteryjnym jest chorobą zakaźną. Zarazić można się poprzez drogę kropelkową. W przypadku infekcji wirusowej stosujemy leczenie objawowe, z kolei zakażenie S. pyogenes należy leczyć z pomocą antybiotyku. Do objawów anginy zaliczamy:
– ból gardła i biały nalot na migdałkach,
– kaszel,
– katar,
– chrypka,
– gorączka,
– ból mięśni i bóle kostno-stawowe,
– ból głowy.
Chociaż biały nalot na migdałkach obecny jest w anginie wirusowej i bakteryjnej, a wiele objawów wygląda podobnie, dla lekarza podłoże choroby jest jednoznaczne po rozpoznaniu charakterystycznych symptomów.
Inne przyczyny nalotu na migdałkach
Chociaż ostre zapalenie migdałków podniebiennych to częsta jednostka chorobowa, która może dotknąć niemal każdego, istnieją też inne przyczyny powodujące biały nalot na migdałkach. Anginę należy przede wszystkim różnicować z mononukleozą zakaźną wywoływaną zakażeniem wirusem EBV. Do jej charakterystycznych objawów należą objawy grypopodobne, powiększenie śledziony i wątroby oraz specyficzny dla tej jednostki chorobowej obraz rozmazu krwi. Kolejną przyczyną może być kandydoza jamy ustnej. Jest to jednak zdecydowanie rzadsza przypadłość i najczęściej dotyka osoby z obniżoną odpornością, AIDS lub stosujące protezy zębowe.
Czy biały nalot na migdałkach to zawsze angina?
Biały nalot obecny na migdałkach jest kojarzony z anginą. Jednak to nie jedyne rozpoznanie, które może zostać postawione w gabinecie specjalisty, jeśli zgłosimy się do niego z jasną wydzieliną na gardle. Nie można zaprzeczyć, że najczęstsza przyczyna powodująca biały nalot to angina. Jest to także objaw, który kojarzony jest z ostrym zapaleniem gardła i migdałków. W przypadku dorosłych częściej wiąże się z infekcją wirusową, podczas gdy u dzieci częściej mamy do czynienia z infekcją bakteryjną S. pyogenes.
Jednak anginę w diagnostyce zawsze powinniśmy różnicować z zakażeniem wirusem EBV, czyli mononukleozą zakaźną. Ma ona charakterystyczne objawy, które mogą potwierdzić bądź wykluczyć obecność tej choroby. Pacjenci czują się zmęczeni, a także mają objawy grypopodobne. Ból gardła może być bardzo silny, co utrudnia spożywanie pokarmów. W badaniu fizykalnym można zauważyć powiększenie wątroby (hepatomegalia) oraz śledziony (splenomegalia). Z kolei w badaniach laboratoryjnych występuje podwyższone stężenie wskaźników wątrobowych ASPAT i ALAT. W rozmazie krwi pojawiają się charakterystyczne limfomonocyty.
Kandydoza jamy ustnej i biały nalot na migdałkach
Kolejną przyczyną, która może zostać pomylona z anginą w przypadku obecnego nalotu na migdałkach, jest kandydoza jamy ustnej. Częściej dotyczy ona dorosłych, którzy noszą protezy zębowe lub są bezpośrednio po stosowaniu kuracji antybiotykowej, a także chemioterapii bądź radioterapii. Pacjenci zgłaszający biały nalot na migdałkach diagnozowany jako kandydoza jamy ustnej, często cierpią również na niedobory autoimmunologiczne. Przewlekłe stosowanie wziewnych postaci leków sterydowych także przyczynia się do rozwoju kandydozy jamy ustnej.
Nie lekceważ anginy! To poważna choroba!
Chociaż biały nalot może wydawać się niegroźnym objawem, jest zupełnie inaczej. Angina, czyli częsta przyczyna powstawania białego nalotu na migdałkach, może nieść za sobą groźne dla zdrowia powikłania. Należą do nich m.in.:
– ropień okołomigdałkowy,
– ropowica szyi,
– ropień zagardłowy,
– gorączka reumatyczna,
– kłębuszkowe zapalenie nerek,
– zapalenie mięśnia sercowego.
W zależności od tego, czy angina ma podłoże bakteryjne czy wirusowe, należy zastosować inny zestaw leków. Właśnie dlatego tak ważna jest prawidłowa diagnostyka, przez doświadczonego lekarza. W przypadku anginy paciorkowcowej konieczne jest włączenie leczenia antybiotykiem, podczas gdy anginę o podłożu wirusowym leczymy głównie objawowo. Zakażenia paciorkowcowe leczone są przede wszystkim z użyciem penicyliny. Jeśli u pacjenta występuje uczulenie na leki z tej grupy, można zastosować cefalosporyny lub antybiotyki makrolidowe. Z kolei stosowane objawowo leki to tabletki na gardło, leczenie przeciwbólowe, przeciwwirusowe i przeciwgorączkowe. Bez względu na przyczynę zachorowania, nie wolno zapominać o odpoczynku i prawidłowym nawadnianiu organizmu.
Biały nalot na migdałkach – do kogo się zgłosić?
Pierwsze objawy infekcji najchętniej leczymy domowymi sposobami. W przypadku bólu gardła i nalotu na migdałkach z pewnością sprawdzą się płukanki z roztworu wody utlenionej lub naparów ziołowych o działaniu ściągającym (np. rumianek). Ponieważ biały nalot na migdałkach może wymagać wdrożenia antybiotykoterapii, konieczne jest jednak udanie się do lekarza. Warto zgłosić się do specjalisty, który zajmuje się chorobami górnych dróg oddechowych, czyli do laryngologa. Prawidłowe rozpoznanie przyczyny nalotu może wymagać pewnego doświadczenia, dlatego dobrze jest wybrać specjalistę, który od lat zajmuje się leczeniem pacjentów. Na konsultacje u dr n. med. Tomasza Grzegorzka możesz umówić się, kontaktując się z nami – wszystkie niezbędne dane znajdziesz w zakładce KONTAKT.