Septoplastyka – kiedy ją wykonać?

septoplastyka operacja przegrody nosowej kiedy ją wykonać?

Każda z przeprowadzanych operacji ma swoje wskazania. Z reguły są to względy zdrowotne, niekiedy dochodzą do tego względy estetyczne. Czasami zmiany pourazowe czy zwyrodnieniowe utrudniają normalne funkcjonowanie i nawet najprostsze fizjologiczne czynności. Tak może być z anomaliami w obrębie jamy nosowej, która odgrywa ogromną rolę w procesie oddychania. Dochodzi do tego często w następstwie nieprawidłowości w ustawieniu przegrody nosowej. Septoplastyka – kiedy powinno się ją wykonać?

Trudna nazwa popularnej operacji – septoplastyka

Septoplastyka to medyczny termin operacji plastycznej przegrody nosowej. Jej głównym celem jest przywrócenie prawidłowego przepływu powietrza przez nos. Odbudowanie prawidłowych struktur wewnętrznych nosa umożliwia przede wszystkim uzyskanie właściwiej drożności w jamie nosowej. Podczas operacji przegroda nosowa jest ustawiana w linii pośrodkowej nosa. Cały zabieg przeprowadzamy w znieczuleniu ogólnym. Dzięki temu jest to bardziej komfortowy zabieg dla pacjenta i całkowicie eliminuje ból śródoperacyjny. Endoskopowa technika operacji pozwala na zapewnienie pełnej precyzji i przede wszystkim – uniknięcie cięć na zewnętrznej stronie nosa. Po zabiegu pacjent powinien nosić specjalny opatrunek w postaci fibrynowych gąbek i miękkich płytek silikonowych. Okres rekonwalescencji trwa ok. 1-2 tygodnie. 

Kiedy przeprowadzana jest septoplastyka? Wskazania do operacji przegrody nosowej

Septoplastyki nie wykonujemy bez wyraźnego wskazania. Jest to zabieg, który stosuje się, aby ułatwić pacjentowi oddychanie, a także poprawić zewnętrzny wygląd nosa. Do operacji przegrody nosowej kierowani są pacjenci, którzy borykają się z:

– utrudnionym oddychaniem przez nos,

częstymi krwawieniami z nosa

– nawracającymi zapaleniami zatok przynosowych,

– chrapaniem,

– wybudzaniem w środku nocy z zatkanym nosem.

Nieprawidłowo usytuowana przegroda nosowa może być kwestią wrodzoną lub powstać w wyniku urazu. Jest to bardzo częsta przyczyna skrzywionej przegrody nosowej, zwłaszcza u osób młodych, a także uprawiających sporty drużynowe (siatkówka, koszykówka, piłka nożna). Pacjenci z nieprawidłowo ustawioną przegrodą nosa skarżą się także na bóle głowy, uczucie suchości w nosie oraz zmienioną barwę głosu. 

operacja przegrody nosowej septoplastyka endoskopowa

Jakie są zalety endoskopowej operacji plastycznej przegrody nosowej?

Stosujemy nowoczesne metody operacji nosa i zatok, wykorzystujące techniki endoskopowe. Septoplastyka endoskopowa ma przede wszystkim ogromne korzyści dla komfortu pacjenta. Dzięki wykorzystaniu specjalistycznego endoskopu wyposażonego w kamery możliwe jest precyzyjne obejrzenie pola operacyjnego. Dostęp od wewnętrznej strony nosa pozwala uniknąć cięć na skórze, a także widocznych blizn pooperacyjnych. Do najistotniejszych korzyści z zastosowania techniki endoskopowej podczas operacji przegrody nosowej, należą:

– ograniczenie krwawienia śródoperacyjnego,

– przeprowadzenie zabiegu bez konieczności wykonania nacięć na skórze nosa,

– ograniczenie bólu pooperacyjnego,

– zwiększenie precyzji podczas zabiegu, dzięki stałej kontroli pola operacyjnego,

– skrócenie do minimum czasu rekonwalescencji.

Septoplastyka nosa może być połączona również z innymi zabiegami w obrębie jamy nosowej, np. z Funkcjonalną Endoskopową Operacją Zatok (FESS). Niekiedy jest to wstęp do wykonania innych zabiegów wewnątrznosowych jak np. operacji dróg łzowych. Jeśli dokucza Ci skrzywiona przegroda nosowa i związane z tym dolegliwości – nie zwlekaj i umów się na konsultację!