Czy masz trudności w oddychaniu przez nos? Cierpisz z powodu częstych krwotoków z nosa oraz nawracających chorób zatok przynosowych? A może budzisz się w nocy z zatkanym nosem lub chrapiesz? Prawdopodobną przyczyną jest skrzywienie przegrody nosowej. Kiedy warto rozważyć operację? W jakich przypadkach stosuje się septoplastykę?

Dla kogo septoplastyka?

Do operacji kwalifikuję pacjentów z utrudnionym oddychaniem przez nos, które może być spowodowane urazem (np. u osób uprawiających sztuki walki) lub nieprawidłową budową anatomiczną. Chorobie mogą towarzyszyć okresowe bóle głowy, krwawienia z nosa, uczucie suchości w nosie. U niektórych pacjentów zmienia się barwa głosu, pojawiają się zaburzenia snu czy chrapanie.

Septoplastyka – koncepcja leczenia

Najważniejszym założeniem septoplastyki jest przywrócenie prawidłowej drożności w nosie oraz odbudowanie prawidłowych warunków anatomiczno – fizjologicznych w nosie. Przegrodę należy wyprostować i ustawić w linii pośrodkowej wnętrza nosa.

W mojej codziennej praktyce wykonuję operacje przegrody nosa metodą endoskopową (przy użyciu specjalnego endoskopu wyposażonego w kamery). Dzięki temu na monitorze w dużym powiększeniu widzę obraz wnętrza nosa.

Najważniejsze korzyści septoplastyki endoskopowej to:

  • zwiększenie precyzji zabiegu poprzez stałe monitorowanie pola operacyjnego,
  • wykonanie zabiegu bez konieczności cięć na zewnątrz nosa,
  • ograniczenie krwawienia w trakcie zabiegu i bólu pooperacyjnego,
  • skrócenie czasu rekonwalescencji.

Dla zmniejszenia inwazyjności zabiegu w czasie operacji przegrody nosa wykorzystuję także nowoczesne urządzenia do radiochirurgii tkanek miękkich (np. koblacja) oraz do ultradźwiękowej chirurgii tkanki chrzęstnej lub kostnej (piezochirurgia).

Endoskopową plastykę przegrody nosa stosuje się również jako przygotowanie do innych zabiegów wewnątrznosowych np. operacji dróg łzowych, wewnątrznosowych operacji zatok, a także operacji w przypadku zarośnięcia nozdrzy tylnych oraz operacji przysadki mózgowej.

Konsultacja przed zabiegiem

Jeśli zauważysz u siebie podobne objawy, jak najszybciej umów się na konsultację laryngologiczną. Po zebraniu z Tobą obszernego wywiadu, lekarz przeprowadzi badanie laryngologiczne, a także oceni drożność nosa i wykona badanie endoskopowe wnętrza nosa.

W niektórych przypadkach może być konieczne wykonanie tomografii komputerowej nosa i zatok przynosowych, czy zlecenie testów alergologicznych. Zanim wybierzesz klinikę, dowiedz się jak najwięcej o stosowanych metodach diagnostyki i leczenia. Warto również zapoznać się z opiniami pacjentów, którzy przebyli podobne leczenie.

Jak przebiega zabieg i rekonwalescencja?

Dla wyeliminowania bólu podczas operacji, zapewnienia pełnej precyzji zabiegu oraz poprawy komfortu operującego, septoplastykę wykonuje się w znieczuleniu ogólnym (pełnej narkozie). Endoskopowa plastyka przegrody nosa nie wymaga cięć na zewnątrz nosa i pozwala w sposób ciągły monitorować pole operacyjne, co znacznie zwiększa precyzję zabiegu.

Nieprzyjemne doznania pacjenta podczas usuwania opatrunku pooperacyjnego, znacznie ogranicza zastosowanie delikatnych opatrunków w postaci miękkich płytek silikonowych i gąbki fibrynowej. W niektórych przypadkach pooperacyjny opatrunek wewnątrznosowy nie jest wymagany. Pobyt w szpitalu ogranicza się zwykle do 16 – 20 godzin. Okres rekonwalescencji trwa zazwyczaj 7-14 dni.

Jeżeli potrzebujesz więcej informacji na temat endoskopowej plastyki przegrody nosowej zapraszam do kontaktu. Zadzwoń i umów się na konsultacje.

Częste pytania i odpowiedzi

Czy operacja przegrody nosa leczy chrapanie ?

Operacja przegrody nosa nie jest bezpośrednio metodą operacyjną, która leczy chrapanie. Jednak u osób, które nie oddychają w nocy przez nos z powodu skrzywionej przegrody nosa, po operacji przegrody nosa i przywróceniu oddychania nosem, chrapanie i zaburzenia oddychania w czasie snu mogą ulec zmniejszeniu. Dlatego czasami pośrednio operacja przegrody nosa może wpłynąć na zmniejszenie chrapania w czasie snu.