Zadzwoń: 32 783 73 00 Zadzwoń do mnie : 32 783 73 00
Funkcjonalna Endoskopowa Operacja Zatok – FESS
Ograniczenie bólu pooperacyjnego, krótszy czas hospitalizacji, dokładne usunięcie ognisk zapalnych, to tylko nieliczne z zalet Funkcjonalnej Endoskopowej Operacji Zatok (skrót FESS z ang. Functional Endoscopic Sinus Surgery). Co warto wiedzieć o nowoczesnej metodzie leczenia zatok? Kiedy warto rozważyć operację?
Dla kogo metoda FESS?
Do endoskopowej operacji zatok kwalifikuję pacjentów cierpiących na przewlekłe stany zapalne zatok przynosowych, którzy skarżą się przede wszystkim na:
- ból twarzy,
- tkliwość w rzucie zatoki,
- trudności w oddychaniu przez nos,
- bóle głowy nasilający się przy pochylaniu do przodu.
- obecność wydzieliny na tylnej ścianie gardła.
- zaburzenia węchu
- obecność ropnej wydzielany w jamach nosowych.
Przyczyną schorzeń zatok może być niedoleczona infekcja górnych dróg oddechowych, alergie lub schorzenia stomatologiczne. U wielu pacjentów nawracającym chorobom zatok może także sprzyjać specyficzna budowa nosa i zatok.
Funkcjonalna Endoskopowa Operacja Zatok – koncepcja leczenia
Operacja FESS stała się w XXI wieku bardzo popularna w leczeniu przewlekłych stanów zapalnych zatok przynosowych. Założenia metody endoskopowej polegają na dokładnym usunięciu zmian w obrębie ujść zatok przynosowych (kompleks ujściowo-przewodowy) będących przyczyną zaburzeń wentylacji i drenażu zatok przynosowych, czyli najogólniej mówiąc także w oddychaniu.
Dzięki zastosowaniu endoskopów optycznych możliwe jest precyzyjne usunięcie wszystkich zmian blokujących ujścia zatok przynosowych (m.in. polipów nosa), wytworzenie szerokiego połączenia pomiędzy jamą nosa i zatokami przynosowymi.
Korzyści wynikające z zastosowania endoskopowej operacji zatok przynosowych są niezaprzeczalne:
- usunięcie ogniska zapalnego pod kontrolą wzroku operatora,
- zachowanie nienaruszonych, zdrowych struktur anatomicznych,
- uniknięcie zewnętrznych cięć skóry i błony śluzowej,
- znaczne ograniczenie bólu pooperacyjnego,
- krótki czas hospitalizacji chorego i okres rekonwalescencji
Endoskopowa operacja zatok FESS przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym z zastosowaniem delikatnych, mikrochirurgicznych narzędzi wprowadzanych przez otwory nosowe. Taka droga dostępu do miejsc zmienionych zapalnie pozwala na uniknięcie cięć skórnych na twarzy.
W codziennej praktyce zabiegowej wykorzystuję koncepcję MIST (Minimally Invasive Sinus Technique – Minimalnie Inwazyjna Technika Leczenia Zatok). Oznacza to, że stosuję bardzo delikatne narzędzia mikrochirurgiczne oraz innowacyjne systemy operacyjne, które mają na celu dokładne usunięcie zmian zapalnych i ich przyczyn z zatok przy jak najmniejszej ingerencji w zdrowe tkanki.
Konsultacja przed zabiegiem
Bez względu na przyczynę, nie lekceważ stanów zapalnych zatok i skonsultuj się ze specjalistą laryngologiem. Zanim wybierzesz klinikę, sprawdź informacje na temat metod leczenia, stosowanego sprzętu. Zapoznaj się z informacjami dostępnymi w internecie, sprawdź opinie innych pacjentów, dopiero wtedy umów się na konsultację.
Lekarz przeprowadzi z Tobą wywiad, a także wykona badanie laryngologiczne oraz może wykonać endoskopowe górnych dróg oddechowych. Skieruje Cię również na wymagane badania dodatkowe (np. tomografię komputerową nosa i zatok, rinomanometrię) oraz zleci niezbędne konsultacje specjalistyczne (np. alergolog, neurolog, stomatolog).
Po wykonaniu tych badań specjalista laryngolog zdecyduje czy kwalifikujesz się do leczenia zabiegowego i jaki rodzaj operacji będzie dla Ciebie najlepszy.
Jak przebiega endoskopowa operacja zatok i rekonwalescencja?
Leczenie operacyjne metodą FESS odbywa się w znieczuleniu ogólnym (pełnej narkozie). Pod kontrolą endoskopowej kamery widzimy na monitorze w dużym powiększeniu obraz wnętrza nosa i dzięki temu możemy z dużą precyzją wprowadzić do nosa delikatne narzędzia mikrochirugiczne, którymi usuwamy zmiany zapalne z nosa i zatok i otwieramy niedrożne ujścia z zatok do nosa. +
To pozwala przywrócić prawidłową wentylację zatok. Zabieg metodą FESS kończy się założeniem delikatnych opatrunków żelowych lub wchłanialnych gąbek, które nie wymagają usuwania. Pobyt na oddziale szpitalnym można ograniczyć do ok. 24h. Okres rekonwalescencji trwa ok. 10 – 14 dni.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej o endoskopowej operacji zatok, skontaktuj się ze mną. Podczas spotkania z lekarzem możesz dopytać o wszystkie detale dotyczące operacji metodą FESS.
Częste pytania i odpowiedzi
Podstawowym wskazaniem do FESS jest przewlekłe zapalenie zatok, ponadto operację możemy rozważyć przy nawracających infekcjach zatok czy bólach głowy pochodzenia zatokowego bez ogniska zapalnego.
Jeżeli operacja zatok usuwa przyczynę choroby (np. poprawa niekorzystnej anatomii zatok, usunięcie ciała obcego z zatoki itp.) to mamy duże szanse na trwałe wyleczenie (ok. 80 – 85%)
Jeżeli operacja zatok usuwa objaw chorobowy, a nie usuwa przyczyny (np. alergie, trudne warunki pracy, inne choroby obniżające odporność) to pacjent po operacji musi pozostać pod kontrolą lekarza i stosować także inne leczenie, które może usunąć przyczynę choroby (np. leczenie alergii, zmiana warunków pracy, leczenie chorób współistniejących). W przeciwnym razie sama operacja najczęściej okazuje się nieskuteczna i dolegliwości zatokowe po jakimś czasie powracają.
Dlatego przed podjęciem decyzji o operacji trzeba dokładnie zbadać pacjenta i omówić z nim możliwości leczenia. Niezależnie od tego obecnie uważamy, że endoskopowa operacja zatok (FESS) należy do podstawowych i najbardziej skutecznych metod leczenia przewlekłych stanów zapalnych zatok.
Bóle głowy po zabiegu może się zdarzyć u ok. 1/3 pacjentów, ale jest to dolegliwość przejściowa (maksymalnie do 2 tygodni po zabiegu). Nie są to bóle bardzo uciążliwe i podstawowe leki przeciwbólowe są wystarczające (np. paracetamol). W większości przypadków po operacji bóle głowy nie występują.
Tak. Endoskopowa operacja zatok umożliwia otwarcie i oczyszczenie wszystkich ośmiu zatok (cztery pary zatok) w trakcie jednego zabiegu. Ważne jest, żeby taka rozległa operacja była wykonana przez doświadczony zespół, ponieważ wraz z rozległością zabiegu wzrasta ryzyko wystąpienia zdarzeń niepożądanych.